bath

କେଉଁ ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ସ୍ନାନ କରିବା ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ। ଏହା ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ସ୍ନାନ କରିବାର ଲାଭ କଣ, କିନ୍ତୁ ଗାଧୋଇବା ସହିତ ଏହା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ କେଉଁ ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଅଧିକ ଉପଯୁକ୍ତ ଅଟେ। ଖରାଦିନେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ଠିକ୍। ଯଦି ଆପଣ ଠିକ୍ ସମୟରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଅଧିକ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତି, ଏବଂ କିଛି ସମୟ ଅଛି ଯେତେ ବେଳେ ଗାଧୋଇବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ କେଉଁ ସମୟରେ ଗାଧୋଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ସେହି ସମୟରେ କାହିଁକି ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବୁ କେଉଁ ସମୟରେ ଆପଣ ଗାଧୋଇବାକୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍।
କେଉଁ ସମୟରେ ଆପଣ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍। ଏହା ଜାଣି ଆପଣ ଅଜବ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାଧୋଇବା ସକାଳ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଅନେକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ସ୍ନାନ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ରାତିରେ ଗାଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ବିଶେଷକରି ଗ୍ରୀଷ୍ମ କିମ୍ବା ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଏହା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ବାହାରେ ରହିବା, ଅନେକ ମାଟି, ଝାଳ ଇତ୍ୟାଦି ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଦିନସାରା ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ଵରା ହେଉଥିବା ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାଧୋଇବା ଏକ ଭଲ ଅଭ୍ୟାସ, ତେଣୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଶୋଇବା,

bath 2

ଶରୀରରେ ଭଲ ସ୍ନାନ କର ଏହା ସଫା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କିନ୍ତୁ, ଏହା ନୁହେଁ ଯେ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ଭୁଲ୍ ନୁହେଁ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାଧୋଇବାର ଲାଭ କଣ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ରାତିରେ ସ୍ନାନ କରିବା ଦ୍ଵରା ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ରକ୍ତଚାପ ଠିକ୍ ରହିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ଏହା ଗଭୀର ନିଦ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଆପଣ ଚାପକୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ରଖିପାରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ମନ, ଚର୍ମ ଏବଂ ଶରୀର ପାଇଁ ଏହାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରାତିରେ ଗାଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। କେଉଁ ସମୟରେ ମୁଁ ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଗାଧୋଇବା ବିଷୟରେ ଅନେକ ନିୟମ ଅଛି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ତୁମେ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଅ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ତୁମର ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ। ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ କିଛି ସମୟ (1 ରୁ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା) ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦିନରେ ଏପରି ଅନେକ ସମୟ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍।

bath 1

ଯଦି ଆପଣ ଶୋଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଏଡାନ୍ତୁ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଲମ୍ବା ବର୍ଷା ହେବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହା ଆଦୌ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଶୋଇବା ଏବଂ ଗାଧୋଇବା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବ୍ୟବଧାନ ରଖିବା ଉଚିତ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଯଦି ଆପଣ ଦିନକୁ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ସ୍ନାନ କରିସାରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ଗାଧୋଇବା ଆବଶ୍ୟକ ନାହିଁ। ଅନେକ ଲୋକ ହାଲୁକା ଗରମ ପାଇବା ପରେ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଯାହା ଭୁଲ ଅଟେ। ଦିନରେ ଥରେ କିମ୍ବା ଦୁଇଥର ଗାଧୋଇବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *