ଟମାଟୋର ଏହି ଉପକାରିତା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଜିଠାରୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବେ।

HEALTH

ଟମାଟୋର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି। ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ସମୟରେ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଉତ୍ପାଦ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି, ଲାଇକୋପିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ପୋଟାସିୟମ୍ ଭରପୂର ଅଟେ। କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ। ପୁଷ୍ଟିକର ସମୃଦ୍ଧ ଟମାଟୋ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ।

ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ପାଚିଲା ଟମାଟୋ ପିଇବା ପାଣି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଯଦି ଶିଶୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୁଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଟମାଟୋ ରସ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ପିଲାମାନଙ୍କର ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଟମାଟୋ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ମେଦବହୁଳତା ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଟମାଟୋ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

tomato

ଏକରୁ ଦୁଇ ଗ୍ଲାସ୍ ଟମାଟୋ ରସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଓଜନ କମିଯାଏ। ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସରେ ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। କରୋମ ମଞ୍ଜି ସହିତ ଟମାଟୋ ରସର ଦୈନିକ ବ୍ୟବହାର ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଟମାଟୋ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଭିଟାମିନ୍ ସି ଟମାଟୋରେ ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଗର୍ଭବତୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ।

ଯଦି ଆପଣ ପେଟରେ ପୋକର ସମସ୍ୟା ସହିତ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଟମାଟୋରେ କଳା ଲଙ୍କା ମିଶାନ୍ତୁ, ତେବେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏପରି କରିବା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। କଳା ଲୁଣ ସହିତ କଞ୍ଚା ଟମାଟୋ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରାରେ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଆସିଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଚେହେରାକୁ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଟମାଟୋ ଡାଲିକୁ ମୁହଁରେ ଘଷନ୍ତୁ।

tomato 1

ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରା ଚିକ୍କଣ ଏବଂ ନରମ ହୋଇଯିବ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହେବ। ମଧୁମେହ ରୋଗରେ ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏହାସହ, ଏହା ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ବଢାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟେ ଚର୍ମ ରୋଗରେ ଟମାଟୋ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *