arakha

ଏହି ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତୁ ମାତ୍ର 7 ଦିନରେ ସୁଗାରରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ମୋଟାପଣରୁ।

NEWS

ଆମ ଚାରିପାଖରେ ଏପରି କିଛି ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ଅଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ ଆମେ ଅଜ୍ଞ ଅଟୁ ଏବଂ ଏପରି କିଛି ଉଦ୍ଭିଦ ଅଛି ଯାହା ବିଷାକ୍ତ ଏବଂ ଆମ ଶରୀରକୁ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଯୋଗାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ ନ ଥିବାରୁ ଆମେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଉ। ସେହିଭଳି, ଶିବଲିଙ୍ଗରେ ଆକ୍ ର ଏକ ଫୁଲ ଅଛି, ଏହା ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରେ, ଏହାର କିଛି ଚମତ୍କାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ଆମ ଶରୀରରେ ଏକ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଆଖୁ ଉଦ୍ଭିଦ, ଯାହାକୁ ଆମେ ମାଣ୍ଡାର୍, ଆକ୍ କିମ୍ବା ପାରାଡ୍ ଆକୋଆ ବୋଲି ଜାଣୁ, ବିଷାକ୍ତ ଅଟେ। ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଛୋଟ ଏବଂ ମହୁଫେଣା। ଏଥିରେ ଧଳା କିମ୍ବା ବାଇଗଣୀ ଫୁଲ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ଦିଆଯାଏ।

ଦୁଦୁରା ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ମାଡାର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା। ଉଦ୍ଭିଦର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାରିତା ଯଦି କେହି ଚଳନ୍ତା ଗାଡିରେ ବାନ୍ତି କରନ୍ତି, ତେବେ ଆକ୍ ପତ୍ରକୁ ପାଦ ତଳେ ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ଭ୍ରମଣରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ନାହିଁ। ଏହି ବିଷାକ୍ତ ଉଦ୍ଭିଦ ଚିନି ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା କ୍ଷୀର ପଡୁଥିବା କେଶରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ, ତେବେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ କେଶ ଆସେ। କାନ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯଦି କାନରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ, ତେବେ ଆଖୁର ହଳଦିଆ ପତ୍ରକୁ ଘିଅରେ ଗରମ କରି ଏହାର ରସକୁ କାନରେ ରଖନ୍ତୁ।

black arakha 1

ଦାନ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା କ୍ଷୀର ଏବଂ କିଛି ଘିରେ ଭିଜାଇ ଏହାକୁ ଦାନ୍ତରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଶେଷ ହୁଏ। ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଲି ପେଟରେ ଆଖୁ କିମ୍ବା ଆମ୍ବ ଖାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ଚୋବାନ୍ତୁ, ଏହା 3-5 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଜଣ୍ଡିସକୁ ଭଲ କରିଥାଏ। ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିରେ ଲାଭ ଆଖୁ କ୍ଷୀରରେ ସମାନ ପରିମାଣର ମହୁ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରିଙ୍ଗୱର୍ମରେ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ। ନଡିଆ ତେଲରେ ମିଶ୍ରିତ ଫୁଲର କ୍ଷୀରକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଦ୍ଵରା କୁଣ୍ଡେଇ ହୋଇଯାଏ। ରକ୍ତସ୍ରାବ ହଟାଇବା ପାଞ୍ଚଟି ନରମ ପତ୍ରରେ ଲୁଣ ଏବଂ ତେଲ ପକାଇ ଏହାକୁ ନିଆଁରେ ପୋଡି ଦିଅ ସେମାନଙ୍କର ପାଉଁଶ ବାହାର କରି ରଖ ଏବଂ 15 ଦିନ ପରେ ଦୈନିକ 2 ଟି ପିଚ୍ ନେଇ ଗଦା ଭଲ ହୋଇଯାଏ।

ନଖ ରୋଗ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନଖରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସଂକ୍ରମଣ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଉଦ୍ଭିଦର ମୂଳକୁ ପାଣିରେ ଘଷନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନଖରେ ଲଗାନ୍ତୁ।ଫଙ୍କ୍ କିମ୍ବା ଗ୍ଲାସ୍ ଭିତରକୁ ଯିବା ଯଦି ଗ୍ଲାସ କିମ୍ବା କଣ୍ଟା ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିଛି, ତେବେ ତୁମେ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ବାହାରୁଥିବା ଧଳା ରଙ୍ଗର କ୍ଷୀର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ ଗ୍ଲାସ୍ ଏବଂ ଫଙ୍କ୍ ପାଚିଯିବ ଏବଂ ନିଜେ ବାହାରକୁ ଆସିବ। କାଶରେ ଯଦି କାଶ ଭଲ ହୋଇନଥାଏ,

black arakha

ତେବେ ମଦର ମୂଳକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏଥିରେ ଟିକେ କଳା ଲଙ୍କା ପାଉଡର ମିଶାନ୍ତୁ ଏକ ଛୋଟ ଟାବଲେଟ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଣିରେ ଖାଆନ୍ତୁ। ଫୁଟିବା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ଯଦି ଫୁଟି ଭଲ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ମଦର ମୂଳକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଫୁଟିବା ଉପରେ ଏହାର ପେଷ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦ୍ୱାରା ଫୁଟି ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇଯାଏ। ଆଙ୍ଗୁଠି ସଂକ୍ରମ ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ଦୁଦୁରା ଗଛରୁ କ୍ଷୀର ଲଗାଇ ଆଙ୍ଗୁଠିର ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର ହୁଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *