ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ନହେଲେ ହେବ ଧନ ହାନି ।

NEWS

ଗୁରୁ ଧର୍ମର ଗୁରୁ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ପତିଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଥିବାରୁ ଗୁରୁବାର ହେଉଛି ଧର୍ମର ଏକ ଦିନ। ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡର ନଅଟି ଗ୍ରହ ମଧ୍ୟରୁ ବୃହସ୍ପତି ଓଜନରେ ସବୁଠାରୁ ଭାରୀ। ଏହା ହେଉଛି ଏହି ଦିନ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାର୍ଯ୍ୟ ଯାହା ଶରୀର କିମ୍ବା ଘରକୁ ହାଲୁକା ଆଣିଥାଏ। ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ନିଷେଧ କାରଣ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ହାଲୁକା କରିଥାଏ। ଅର୍ଥାତ୍ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ ପ୍ରଭାବରେ ଆସୁଥିବା କାରଣ କାରୀ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକର ପ୍ରଭାବ ହାଲୁକା ହୋଇଯାଏ। ଧର୍ମ ହେଉଛି ଧର୍ମ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର କାରକ ଗ୍ରହ। ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଫଳତାକୁ ନେଇଥାଏ। ଏଥି ସହିତ ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ପ୍ରବୃତ୍ତି କମିଯାଏ। ଗୁରୁବାର କରାଯାଇଥିବା ନିଷେଧ କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ଅଗ୍ରଗତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ ଧୋଇବାକୁ ବାରଣ କରାଯାଇଛି। କାରଣ ବୃହସ୍ପତି ହେଉଛି ମହିଳାଙ୍କ ରାଶିଫଳରେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର କାରକ। ବୃହସ୍ପତି ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କର କାରକ। ଏହିପରି ବୃହସ୍ପତି କେବଳ ଉଭୟ ଶିଶୁ ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ, ଯାହା ବୃହସ୍ପତିର ଶୁଭ ପ୍ରଭାବକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହି କାରଣରୁ, ଏହି ଦିନ କେଶ କାଟିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଯାହା ପିଲା ଏବଂ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ସେମାନଙ୍କର ଅଗ୍ରଗତି ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେଉଛି।

money

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ଏକ ଜୀବ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଜିଭ ଅର୍ଥ ଜୀବନ। ଜୀବନ ଅର୍ଥ ବୟସ ଗୁରୁବାର ଦିନ ନଖ କାଟିବା ଏବଂ ସେଭିଙ୍ଗ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜୀବନଶୈଳୀ ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ବୟସରୁ ଦିନ କମିଯାଏ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ବୃହସ୍ପତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ। ବୃହସ୍ପତି ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଶରୀର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ସେହିଭଳି ବୃହସ୍ପତିଙ୍କ ଘର ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଗଭୀର ଅଟେ। ଭସ୍ତୁଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରେ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣର ପ୍ରଭୁ ଗୁରୁ ଅଟନ୍ତି।

ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣ ପରିବାରର ଛୋଟ ସଦସ୍ୟ, ଅର୍ଥାତ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଘରର ପୁଅମାନଙ୍କ ସହିତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟ ଏହି କୋଣ ସହିତ ଜଡିତ। ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ହେଉଛି ଧର୍ମ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାର ଦିଗ। ଘରେ ଅଧିକ ଓଜନିଆ ପୋଷାକ ଧୋଇବା, ଜଙ୍କ ବାହାର କରିବା, ଘର ଧୋଇବା କିମ୍ବା କାଟିବା। ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣକୁ ଦୁର୍ବଳ କରେ ଏହି କାରଣରୁ ପିଲା, ପୁଅ, ଘରର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶିକ୍ଷା, ଧର୍ମ ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଶୁଭ ପ୍ରଭାବରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଗୁରୁବାର ହେଉଛି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନାରାୟଣଙ୍କ ଦିନ।

laxmi narayan

ଏହି ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଏକାଠି ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ସୁଖର ଅପାର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଏକାଠି ପୂଜା କରିବା ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟରେ ଦୂରତା ଆଣେ ନାହିଁ ଏହି ସମୟରେ, ଧନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ। ରାଶିରେ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହର ପ୍ରାଧାନ୍ୟତା ହେତୁ ପ୍ରଗତିର ରାସ୍ତା ସହଜରେ ଖୋଲାଯାଏ। ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିବା ପାଇଁ ଯଦି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଏ, ତେବେ ପଦୋନ୍ନତି ପାଇବାରେ ବାଧା ଅଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଘର ହେଉଛି ଯେକୌଣସି ରାଶିଫଳରେ ଧନର ସ୍ଥାନ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହ ହେଉଛି ଏହି ଦୁଇଟି ସ୍ଥାନର କାରକ ଗ୍ରହ ଗୁରୁବାର ଦିନ ବୃହସ୍ପତି ଗ୍ରହକୁ ଦୁର୍ବଳ କରୁଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ଧନର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ।

ମୁଦ୍ରା ଲାଭ ପାଇଁ ଯେକୌଣସି ସର୍ତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଉଛି ସମସ୍ତେ ବାଧାପ୍ରାପ୍ତ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇବା, ଭାରୀ ପୋଷାକ ଧୋଇବା, କେଶ କାଟିବା, କାଟିବା, ଶରୀରର କେଶ, ମୁଖ ସଫା କରିବା, ନଖ କାଟିବା, ଘରୁ ସ୍ପାଇଡର ୱେବ ସଫା କରିବା, ଘରର କୋଣକୁ ସଫା କରିବା ଯାହା ପ୍ରତିଦିନ ସଫା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଅର୍ଥ ନଷ୍ଟ ହେବାର ସଙ୍କେତ ଅଟେ ପ୍ରଗତିର ମନ୍ଥରତାର ଲକ୍ଷଣ ଅଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *