siba

କେଉଁ ଇଚ୍ଛା ପାଇଁ ପ୍ରଭୁ ଭୋଲେନାଥଙ୍କୁ କେଉଁ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

NEWS

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବାର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ବେଲ ପତ୍ର ଏବଂ ଦୁଦୁରା ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ। ବେଲ ପତ୍ର ସମର୍ପିତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଶିବ ପୂଜା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସଫଳ ହୁଏ। ଶିବଙ୍କର ପ୍ରିୟ ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଅଗସ୍ତ୍ୟ, ଗୁଲାବ ମୌଲସିରି, କୁଶପୁଷ୍ପା, ଶଙ୍କରପୁଷ୍ପା, ନାଗଚମ୍ପା, ନାଗକେସର, ଜୟନ୍ତୀ, ବେଲା, ଜାପକୁସୁମ୍ ବାନ୍ଧୁକ, କାନେର, ନିରୁଗୁଣ୍ଡି, ହର୍ଷଙ୍ଗର, ଆକ୍, ମାଣ୍ଡାର, ଦ୍ରୋନାପୁଷା ଶାମି ଫୁଲ ଇତ୍ୟାଦି। କେତକି ବ୍ୟତୀତ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଫୁଲ ମଧ୍ୟରୁ ଶଙ୍କରଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ।

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ କେତକି ଫୁଲ ନିଷେଧ। ଚମ୍ପା ଫୁଲ ସହିତ ଶିବ ପୂଜା କେବଳ ଭାଦ୍ରବ ମାସରେ କରାଯାଇଥାଏ। ଶିବ ସହସ୍ରନାମ କିମ୍ବା ଶିବ ଅଷ୍ଟୋତ୍ତରା ଶତନାମଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାମ ପଢ଼ିବାବେଳେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଫୁଲ କିମ୍ବା ବେଲ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ। ଶିବ ପୁରାଣରେ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ପାଇଁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଫୁଲ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ନିୟମ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ଯୁଗରେ ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଫୁଲ ଏକାଠି ନହେବା କାରଣରୁ ଶିବ ପୂଜା 1008 କିମ୍ବା 108 ଫୁଲ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇପାରିବ। ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଲତା ବେଲ ପତ୍ର, ଶଙ୍ଖ ଫୁଲ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ।

sibba

ଯଦି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଫୁଲ ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ସମସ୍ତ ପାପ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଯଦି ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଫୁଲ ନଥାଏ, ତେବେ ଏକ ଶହ ଆଠଟି ଫୁଲ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରାଯାଇପାରେ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଲତା କେତେ ପ୍ରିୟ ତାହା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ କାହାଣୀ ପୁରାଣରେ ମିଳିଥାଏ। ଦେବତାମାନଙ୍କର ଦୁଖ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଶିବ ସହସ୍ରନାମା ପାଠ କରିବା ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ଶିବଙ୍କୁ ଏକ ହଜାର କମଲ ଅର୍ପଣ କରୁଥିଲେ। ଦିନେ ଭଗବାନ ଶିବ ତାଙ୍କର ଭକ୍ତି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଏକ କମଲ ଲୁଚାଇଲେ।

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଶିବଙ୍କ ପାଦରେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ କମଲ-ଆଖି ଅର୍ପଣ କଲେ ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ କମଲ କମ ହୋଇଗଲା। ଏହା ଦେଖି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦିତ ହେଲେ ଏବଂ ଭୂତମାନଙ୍କ ବିନାଶ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସୁଦର୍ଶନ ଚକ୍ର ଦେଇଥିଲେ। ଭାଦ୍ରବ ମାସରେ କାଦମ୍ବା ଏବଂ ଚମ୍ପା ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରେ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ବେଲ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ଏକ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଭଦ୍ର ପତ୍ନୀ ଦେଇଥାଏ। ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କୁଶାଙ୍କ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ପୁଅ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଡାଟୁରା ସହିତ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍।

black arakha 1

ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିବା ପାଇଁ ଶିବଙ୍କୁ ଅଗସ୍ତ୍ୟ ଫୁଲ ସହିତ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ। ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଏବଂ ମଞ୍ଜାରିସ୍ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଭୟ ଉପଭୋଗ ଏବଂ ପରିତ୍ରାଣ ଦେଇଥାଏ। ଧଳା ଲତା ଫୁଲ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଜଣେ ଉପଭୋଗ ଏବଂ ପରିତ୍ରାଣ ଲାଭ କରେ। ଲୋଭ ଏବଂ କ୍ରୋଧର ବିନାଶ ପାଇଁ, ଜାପକୁସମର ଫୁଲ ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। ରୋଗ ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଉଚ୍ଚାରଣ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ କାନାର ଫୁଲ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ବାନ୍ଧୁକର ଫୁଲ ସହିତ ପୂଜା କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଳଙ୍କାର ପାଇଥାଏ।

ଯସ୍ମିନ୍ ଫୁଲ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଏହି ଯାନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ କି ପତଳା ଫୁଲ ସହିତ ମହାଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି। ବର ପତ୍ର ସହିତ ଉପାସନା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ସୁଖ ଏବଂ ପରିତ୍ରାଣ ଦେଇଥାଏ। ଯଦି ଜୁହିର ଫୁଲ ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ଘରେ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ କେବେ ହୁଏ ନାହିଁ। ସୁନ୍ଦର ନୂତନ ପୋଷାକ ଏବଂ ଧନର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ କନିଆରୀ ଫୁଲରେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ।ନିର୍ଗୁଣ୍ଡି ଫୁଲ ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ମନ ଶୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାଏ।

durdura

ଭଗବାନ ଶିବ ବେଲ ପତ୍ରକୁ ପୂଜା କରି ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି। ହରସିଙ୍ଗର ଫୁଲ ସହିତ ଉପାସନା ସୁଖ ଏବଂ ଧନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଋତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ଜଗତର ଗତିବିଧିରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ସୋରିଷ ମଞ୍ଜି ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଶତ୍ରୁମାନେ ନଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ବୟସର ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ଲକ୍ଷ ଦୁର୍ଭା ସହିତ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରୁଥିବାବେଳେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଫୁଲଗୁଡିକ ନିଜ ଟଙ୍କା ସହିତ କିଣାଯାଇଥିଲା। ଶିବ ପୂଜା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବଗିଚାରୁ ପଚରା ଯାଇଥିବା ଫୁଲଗୁଡିକ ବିନା ପଚାରିବାରେ ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ। ଭଗବାନ ଶିବ ନିଜେ ପୁଷ୍ପଦାନ୍ତ ଗାନ୍ଧର୍ଭାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ‘ତୁମର ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାପ୍ତ ସାମଗ୍ରୀ ସହିତ ତୁମର ଆଦରକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବା ଉଚିତ୍। ଚୋରି ହୋଇଥିବା ଫୁଲ ସହିତ ମୋର ପୂଜା ମୋତେ ପସନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *