ias

IAS ପ୍ରଶ୍ନ ଜୀବନରେ ଦୁଇଥର ମାଗଣା ହେଉଥିବା ଜିନିଷ କଣ, ଯାହା ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ।

NEWS

ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପଢ଼ିବା ଏବଂ ଲେଖିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖେ ଯେ ସେ କିଛି ଭଲ କାମ କରିବା ଉଚିତ। ବର୍ତ୍ତମାନ, ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକଙ୍କ IAS, IPS ଅଧିକାରୀ ହେବା ସ୍ୱପ୍ନ, କିନ୍ତୁ IAS ହେବା, IPS ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ। ଏଥିପାଇଁ ୟୁପିଏସ୍ସି ପରୀକ୍ଷା ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ, ଜଣେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହେବ। ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହି ପରୀକ୍ଷାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଉପସ୍ଥିତ ହୁଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କେବଳ କିଛି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି। ଅସଫଳ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀ UPSCର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚନ୍ତି, ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ।

ବାସ୍ତବରେ, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପଚରାଯାଇଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା କରିବା ସହିତ ତାଙ୍କର ଯୁକ୍ତି ଏବଂ ମନୋଭାବ, ତାଙ୍କର ବୁଦ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ। ଆଜି, ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଉତ୍ତର ଆଣିଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରଶ୍ନ- ହିନ୍ଦୀରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ ଉତ୍ତର- ପ୍ରାୟତ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ଆସେ, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଅନେକ ଚିନ୍ତାରେ ପଡ଼ନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ବ୍ୟବହାର କରୁ, କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୀରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ ତାହା ବିଷୟରେ ଆମେ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିନାହୁଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାର ଉତ୍ତର କହିବା।

ias 1

କମ୍ପ୍ୟୁଟରକୁ ହିନ୍ଦୀରେ “କମ୍ପ୍ୟୁଟର” କୁହାଯାଏ। ପ୍ରଶ୍ନ- ଏକ ଟେବୁଲ ଉପରେ, ପ୍ଲେଟରେ ଦୁଇଟି ଆପଲ ଅଛି, ସେଠାରେ 3 ଜଣ ଲୋକ ଖାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ କିପରି ଖାଇବା। ଉତ୍ତର- ଏକ ଟେବୁଲ ଉପରେ, ପ୍ଲେଟରେ ଦୁଇଟି ସେଓ ଅଛି, ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତିନୋଟି ସେଓ ଅଛି, ଏହି ତିନିଜଣ ପୁରୁଷ ପ୍ରତ୍ୟେକେ ଗୋଟିଏ ଖାଇବେ। ପ୍ରଶ୍ନ- ଏପରି ଜିନିଷ କ’ଣ ଯାହା ପାହାଚ ବିନା ଚଢ଼ି ଓହ୍ଲାଇଥାଏ। ଉତ୍ତର- ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପ୍ରାୟତ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପକାଇଥାଏ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଦେଖିବା ଟିକେ କଷ୍ଟକର ମନେହୁଏ, କିନ୍ତୁ ଉତ୍ତରଟି ବହୁତ ସରଳ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ପାହାଚ ଚଢ଼ିବା ଏବଂ ଓହ୍ଲାଇବା ବିନା “ମଦ୍ୟପାନ” କିମ୍ବା ଜ୍ୱର ହୋଇପାରେ ଯାହା ତଳକୁ ଚଢ଼ିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସିଡ଼ି ଆବଶ୍ୟକ କରେନାହିଁ।

ପ୍ରଶ୍ନ- ସେହି ଜିନିଷ କ’ଣ ଯାହା ଖାଇବା ପାଇଁ କିଣାଯାଇଥାଏ କିନ୍ତୁ ଖାଆନ୍ତି ନାହିଁ। ଉତ୍ତର- ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ମନ ପ୍ରାୟତ ଟିକେ ବୁଲୁଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବହୁତ ସରଳ। ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ପ୍ଲେଟ୍” ଆମେ ସମସ୍ତେ ଖାଇବା ପାଇଁ ଥାଳି କିଣୁ, କିନ୍ତୁ ଆମେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ କେବେ ଖାଇଥାଉ କି। ପ୍ରଶ୍ନ- ପାକିସ୍ତାନର ଲାହୋରରେ ଏକ ଶିଶୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ପାକିସ୍ତାନୀ ନୁହଁନ୍ତି, କିପରି? ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ପିଲାଟି ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ 1947 ପୂର୍ବରୁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥଲା। ତା’ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଗଠନ ହୋଇନଥିଲା। 1947 ପରେ ପାକିସ୍ତାନ ଭାରତଠାରୁ ଅଲଗା ହୋଇଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଶ୍ନ- ଇଂରାଜୀ ଶବ୍ଦ କ’ଣ ଯାହା ସର୍ବଦା ଭୁଲ ପଢାଯାଏ? ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ଭୁଲ।

ias 2

ଇଂରାଜୀରେ ମଧ୍ୟ ଭୁଲ୍ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ପଢାଯିବ। ପ୍ରଶ୍ନ- ନାରୀର ସେହି ରୂପ କ’ଣ ଯାହା ସ୍ୱାମୀ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତେ ଦେଖନ୍ତି। ଉତ୍ତର- ନାରୀର “ବିଧବା ଧର୍ମ” ଏପରି ଅଟେ ଯେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତେ ଦେଖନ୍ତି। ପ୍ରଶ୍ନ- ଜୀବନରେ ଦୁଇଥର ମାଗଣା ହେଉଥିବା ଜିନିଷ କ’ଣ, ଯାହା ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମାଗଣା ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ?ଉତ୍ତର- ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ଦାନ୍ତକୁ ଦୁଇଥର ମାଗଣାରେ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ତା’ପରେ ଯଦି ଏହା ଭାଙ୍ଗିଯାଏ ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହିପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନର ପର୍ବତ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି ପୁରା ଖେଳ ହେଉଛି ମନର ଉପସ୍ଥିତିର ଖେଳ, ସମୟ ନଷ୍ଟ ନକରି ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପଡିବ, ନଚେତ୍ ଏହା ସବୁ ସରଳ ପ୍ରଶ୍ନ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *