ସକାଳେ ବାସି ମୁହଁରେ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି କାଢ଼ା ଦୂର ହୋଇଯିବ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ରୋଗ।

HEALTH

ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଚୋବାଇବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଚୋବାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ସକାଳେ ବେସନ ପତ୍ରର ଉଷୁମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ତୁଳସୀ ପତ୍ରରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ଶରୀରକୁ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏଥିସହ ତୁଳସୀ ଚା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଏବଂ ଚାପରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ବେସନ ଏବଂ ଗରମ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ। ଗରମ ବେସନ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ସଠିକ୍ ରହିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରକ୍ତରେ ଥିବା ଚିନି ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ କାମ କରିଥାଏ। ଗଣ୍ଠିରେ ଫୁଲିଯିବା ଏବଂ ଜଳିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାରେ ତୁଳସୀ ଜଳ ଏକ ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ। ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଥାଏ ଯାହା ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

tulsii

ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ସମସ୍ୟାରେ ପୀଡିତ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ତୁଳସୀ ଜଳ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ କାରଣ ଏହା ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଶରୀରରେ ଥିବା ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନ୍ କର୍ଟିସୋଲର ସ୍ତରକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ତୁଳସୀ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଶରୀରରେ କର୍ଟିସୋଲର ସ୍ତରକୁ କମାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚାପ ମଧ୍ୟ କମିଯାଏ। ଏହା ଚିନ୍ତା ଦୂର କରିବା ଏବଂ ମନୋବଳକୁ ସତେଜ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ତୁଲସୀ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ତୁଳସୀ ଶରୀରକୁ ହଜମ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ରସ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ, ଯାହା ହଜମକୁ ସହଜ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଯକୃତ ଏବଂ ବ୍ଲାଡରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ

tulsiii

ଶୀତରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ ବେସନରେ ମିଳୁଥିବା ଇଉଜେନୋଲ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଶବ୍ଦ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏହା ସହିତ ବେସନ ଚା’ରେ ଆଣ୍ଟିସେପ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ, ଯାହା ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶର ଲକ୍ଷଣରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *