apple

ଆପଲ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, ଏହି ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

HEALTH

ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି। ଏହା ଫେଣ୍ଟେସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଏସିଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆମେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁ, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହାକୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟରେ ତିଆରି କରିବାକୁ ଏକ ମାସ ସମୟ ଲାଗେ, ଯେତେବେଳେ କି ଆଜିକାଲି ଟେକ୍ନିକାଲ୍ ଏହା ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।

ଏହା ଅନେକ ଉପାୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସହିତ ମଧୁମେହ, ପେଟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଇତ୍ୟାଦି ଉପଶମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ହେଲ୍ଥଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାରରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଏସିଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥିବାରୁ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ।

apple 2

ବାସ୍ତବରେ, କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏହା ରକ୍ତରୁ ଚିନି ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏସିଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ମେଟାବୋଲିକ୍ ଏନଜାଇମ୍ ବୃଦ୍ଧି କରି କାମ କରେ ଯାହା ଚର୍ବି ଜାଳିବା ପାଇଁ ଏକ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହା ଯକୃତରେ ଚର୍ବି ଜମାକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକିଥାଏ। ଏହା ଟାଇପ୍-୨ ଡାଇବେଟିସ୍, ଏକଜେମା ଏବଂ ଉଚ୍ଚ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଭଳି ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟାର ଉପଶମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏହି ଉପାୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପାଣିରେ ମିଶ୍ରିତ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏଥିରୁ ବହୁତ ଲାଭ ପାଇବେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁଭବ କରିବେ। ଏହା ଷ୍ଟାର୍କ ଭାଙ୍ଗିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

apple 1

ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦୈନିକ ଦୁଇ ଚାମଚ ଭିନେଗାର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା 1.7 କିଲୋଗ୍ରାମ, ଶରୀରର ଚର୍ବି 0.9 ପ୍ରତିଶତ, ଅଣ୍ଟା 1.9 ସେମି ଏବଂ ଟ୍ରାଇଗ୍ଲାଇସରାଇଡରେ 26 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନରେ, ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଉଥିଲା ଯେ ଯଦି ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ଚାମଚ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ 12 ସପ୍ତାହ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଦିନ ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଓଜନ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *