apj

ଅବଦୁଲ କାଲାମ ଏହି କାରଣରୁ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ରହସ୍ୟ।

NEWS

ଡ଼ାକ୍ତର ଅବଦୁଲ କଲାମ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ତଥା ଭାରତର ଏକାଦଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ। 2002 ରେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। 25 ଜୁଲାଇ 2002 ରେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଭାରତର ଏକାଦଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କଲାମ ବିଜେପିର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ନଥିଲା। ଏହା ସହ ଜଡିତ ଗୋଟିଏ କଥା ସ୍ୱର୍ଗତ ଅମର ସିଂ ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ କହିଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମୁଲାୟମ ସିଂ ଯାଦବ ଏବଂ ଅମର ସିଂଙ୍କ ସହ ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ବୈଠକରେ କଲାମଙ୍କ ନାମ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା।

ସ୍ୱର୍ଗତ ସାମ୍ବାଦିକ ରୋହିତ ସର୍ଦ୍ଦାରଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ଅମର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ନାରାୟଣଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଆମେ ବାମପନ୍ଥୀଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲୁ। ସମ୍ମାନିତ ଅଟଲ , ଆଡଭାନୀ ଏବଂ ପ୍ରମୋଦ ମହାଜନ ମୋତେ ଏବଂ ମୁଲାୟମ ସିଂଙ୍କୁ PMO ବୋଲି ଡାକିଥିଲେ। ଅଟଳ ଜିଙ୍କ ସମୟରେ ଆମକୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଡକାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ କୌଣସି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋତେ ଏହି ଭାଗ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କଲେ ନାହିଁ। ଅଟଳ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ଉପରେ ମୋତେ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

kalam

ଅମର ସିଂ ଆହୁରି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି, ‘ସେଠାରେ ଅଟଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ପାଇଁ ପିସି ଆଲେକ୍ସଜାଣ୍ଡାରର ନାମ ସ୍ଥିର କରିଛୁ। ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲି ଯଦି ଗୁଜୁରାଟରେ ଦଳ ବିରୋଧରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଚାଲିଛି, ତେବେ ସେ ମୁସଲମାନ କରିଥାନ୍ତେ ଭଲ ହୋଇଥାନ୍ତା। ଆଡଭାନୀ ହଠାତ୍ ମୋତେ ପଚାରିଲେ, ‘କୌଣସି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମୁସଲମାନ କି’ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ କହିଲି, ‘ସେ ଜଣେ ଭାରତ ରତ୍ନ, ଗୀତା ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି, ଅବିବାହିତ, ପୋଖରାନ୍ ପଛରେ ରହୁଥିବା ଡାକ୍ତର କାହିଁକି କଲାମଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି କରନ୍ତି ନାହିଁ ଆମେ ମଧ୍ୟ ଆଶା କରିନାହୁଁ ଯେ କଲାମଙ୍କ ନାମ ତୁରନ୍ତ ଅନୁମୋଦନ ହେବ। ଅମର ସିଂ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ କହିବୁ ଯେ ଅଟଳ ଆଡଭାନୀଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରୁଛନ୍ତି, ସେ ଏହି ନାମ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଆଜି ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଏଥିପାଇଁ ଗର୍ବିତ ଅଟନ୍ତି। ‘ଟାଇସ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 2002 ମସିହାରେ କଲାମ ଚେନ୍ନାଇର ଆନ୍ନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଅଧ୍ୟାପନା କରୁଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ କଲାମ ଶିକ୍ଷାଦାନ ପରେ ଫେରିଥିଲେ, ଆନ୍ନା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଭିସି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ କ୍ରମାଗତ କଲ କରୁଛନ୍ତି।କିଛି ସମୟ ପରେ ଫୋନ୍ ପୁଣି ବାଜିଲା ଏବଂ କଲାମ ଫୋନ୍ ଉଠାଇଲେ। ସାମ୍ମୁଖ୍ୟରୁ ଏକ ସ୍ୱର ଆସିଥିଲା ​​ଯେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆପଣଙ୍କ ସହ କଥା ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ୱର ହେଉଛି ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ।

kalam 1

ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ତାଙ୍କ ସମ୍ମତି ଦରକାର। କଲାମ କିଛି ସମୟ ମାଗିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପରେ ବାଜପେୟୀଙ୍କୁ ‘ହଁ’ ଦେଇଥିଲେ। ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ଆପଣ ଏହି ବିଷୟରେ କ’ଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଆମକୁ କୁହନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲକୁ କିପରି ପସନ୍ଦ କଲେ ଆମକୁ କହିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତେବେ ଫେସବୁକରେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ତ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *