body

ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ଶରୀରରେ ବଢିବ ୟୁରିକ ଏସିଡ଼ର ସନ୍ତୁଳନ।

HEALTH

ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ଖାଲି ପେଟରେ ସକାଳେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଖାଇପାରିବେ। ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାରରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଅନାହାର କିମ୍ବା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବଢାଇଥାଏ। ଶରୀରରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କୋଷ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ୟୁରିନ୍ ନାମକ ଏକ ପ୍ରୋଟିନ୍ ତିଆରି ହୁଏ। ଏହି ପ୍ରୋଟିନର ଭାଙ୍ଗିବା ଦ୍ୱାରା ରାସାୟନିକ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ। ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକାର ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ, ଯାହା କିଡନୀ ଦ୍ୱାରା ଫିଲ୍ଟର୍ ହେବା ପରେ ବାହାରିଯାଏ କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଶରୀରରେ ଏହାର ପରିମାଣ ବଢେ ସେତେବେଳେ ଏହି ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ରକ୍ତରେ ମିଶ୍ରିତ ହୁଏ।

ଯାହା ପରେ ଏହା ସ୍ଫଟିକ ଆକାରରେ ଭାଙ୍ଗି ହାଡ ମଧ୍ୟରେ ସଂଗ୍ରହ କରେ। ରକ୍ତରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତରର ବୃଦ୍ଧି ଆଣ୍ଠୁରେ ପ୍ରବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଫୁଲା, କଠିନତା, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଲାଲ ରଙ୍ଗ, ଅଦୃଶ୍ୟତା ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ଭଳି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏକ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଜୀବନ ଶୈଳୀ ସହିତ ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ଯେପରିକି ଅତ୍ୟଧିକ ମଦ୍ୟପାନ, ବଂଶାନୁକ୍ରମିକ, ଥାଇରଏଡ୍, ଭିଟାମିନ୍ ବି 3 ଅଭାବ, ମୋଟାପଣ, ପ୍ୟୁରିନ୍ରେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଏବଂ କିଡନୀ ଫିଲ୍ଟର କରିବା କରିବାରେ ବିଫଳତା ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

urik

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଖାଦ୍ୟର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା ସକାଳେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର: ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥିବା ରୋଗୀମାନେ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଖାଇପାରିବେ।

ପୁଷ୍ଟିକର ସମୃଦ୍ଧ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଭିଟାମିନ୍, ଏନଜାଇମ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଉପକାରୀ ଜୀବାଣୁ ରହିଥାଏ ଯାହା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଏକ ଚାମଚ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ମିଶାଇ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇପାରିବେ। ଲେମ୍ବୁ ଯଦି ଆପଣ ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ପିଇବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇପାରିବେ।

urik 1

ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀରରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥକୁ ବାହାର କରିଥାଏ, ଯାହା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଫ୍ଲେକ୍ସସିଡ୍: ଫ୍ଲେକ୍ସସିଡରେ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍, ଫାଇବର, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ଫସଫରସ୍ ଭରପୂର ଅଟେ। ଏହା ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଫ୍ଲକ୍ସସିଡ୍ ଚୋବାଇ ପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *