ଯଦି ଆପଣ ଖାଇବାର ଏହି ନିୟମ ମାନନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଖୁସି ହେବ।

HEALTH

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ 16ଟି ରୀତିନୀତି ସହିତ ଦିନକୁ ଦିନ ଜୀବନ ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ନିୟମ କୁହାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଦିନରାତି କଣ କରିବା ଉଚିତ ତାହା ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କୁହାଯାଇଛି। ରାତିରେ କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବା ଭଲ ବା ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦିନରେ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ କି ଏହି ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ହିନ୍ଦୁ ସନାତନ ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଛି।

ଏଥି ସହିତ, ଜୀବନ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କେତେ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍, କେଉଁ ଦିନ କଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଆମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଏଥି ସହିତ, ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ନିୟମ କୁହାଯାଇଛି,

food 1

ଯାହା ଅନୁସରଣ କରି ଆମେ ଏକ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ବିତାଇ ପାରିବା ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖାଇବା ନିୟମ ବିଷୟରେ। ଖାଦ୍ୟ ନିୟମ ସର୍ବଦା ଖାଦ୍ୟର ଥାଳିକୁ ପ୍ୟାଟ୍, ମ୍ୟାଟ୍, ଚଉକି, ବର୍ଗ କିମ୍ବା ଟେବୁଲ ଉପରେ ସମ୍ମାନର ସହିତ ରଖନ୍ତୁ। କଦାପି ଗୋଟିଏ ହାତରେ ଖାଦ୍ୟର ଥାଳି ଧରି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖାଦ୍ୟ ଫ୍ୟାଣ୍ଟମ୍ ଯୋନୀକୁ ଯାଏ।

food 2

ଖାଇବା ପରେ ଥାଳିରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଖାଦ୍ୟର ଥାଳିରେ କୌଣସି ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଖାଇବା ପରେ ଥାଳି, ରୋଷେଇ ଘର, ଷ୍ଟାଣ୍ଡ, ବେଡ୍ କିମ୍ବା ଟେବୁଲ୍ ତଳେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଖାଦ୍ୟ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଦେବତାମାନଙ୍କୁ ଡାକିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ। ଖାଇବା ସମୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ କ୍ରୋଧ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ କରନ୍ତୁ। ଖାଇବା ସମୟରେ କୌଣସି ଶବ୍ଦ କର ନାହିଁ।

ରାତିରେ ଚାଉଳ, କଦଳୀ ଏବଂ ସାଟୁ ଖାଇବା ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ କରିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଯିଏ ସମୃଦ୍ଧତା ଚାହୁଁଛି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାରେ ଜୀବନ ବିତାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ରାତିରେ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଜଣେ ସର୍ବଦା ପୂର୍ବ କିମ୍ବା ଉତ୍ତର ଆଡକୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ରୋଷେଇ ଘରେ ବସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହା କରିବା ରାହୁଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିଥାଏ ଏଥି ସହିତ, ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ପିନ୍ଧିଥିବା ଖାଦ୍ୟ କେବେବି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *