krishna

କର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଥିବା 1 ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କର ଭାଗ୍ୟ ବଦଳିଯିବ।

NEWS

ମହାଭାରତ ପାଠକୁ ମହାକାଶ କୁହାଯାଏ। ଏଥିରେ, ଦ୍ୱପର ଯୁଗରେ ଘଟିଥିବା ମହାଭାରତ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଏହା ସହ ଜଡିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚରିତ୍ର ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି। ଯଦିଓ ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚରିତ୍ର ନିଜେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କିନ୍ତୁ କିଛି ଅକ୍ଷର ଅଛି, ଯାହା ଆଜି ବି ସ୍ମରଣୀୟ। ଆମେ ଯେଉଁ ଚରିତ୍ର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ତାହା ହେଉଛି ଦାନଭୀର କର୍ଣ୍ଣ ଧାର୍ମିକ କାହାଣୀ ଅନୁଯାୟୀ, କର୍ଣ୍ଣ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ ଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେ ତାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ଗୁରୁତର ଅବସ୍ଥାରେ ସମର୍ଥନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ସର୍ବଦା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ। ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କର୍ଣ୍ଣ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଶୁଣିବା ପରେ କର୍ଣ୍ଣ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଜୀବନ ନ୍ୟାୟ କରିବା ଉଚିତ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଧ୍ୟାୟର ମାର୍ଗ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

କର୍ଣ୍ଣ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ମୋର ଜନ୍ମ ହେବା ମାତ୍ରେ ମା ମୋତେ ପରିତ୍ୟାଗ କଲେ, ମୁଁ ଜାଣିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ଏକ ଅବେଧ ସନ୍ତାନ ପାଇବା ମୋର ଦୋଷ କି ମୁଁ କ୍ଷତ୍ରିୟ ପୁତ୍ର ନ ଥିବାରୁ ଦ୍ରୋଣାଚାର୍ଯ୍ୟ ମୋତେ ଶିଖାଇ ନଥିଲେ। ପର୍ଶୁରାମ ମୋତେ ଶିଖାଇଲେ, କିନ୍ତୁ କେବଳ ସୋଭାଗ୍ୟବଶତ ଏକ ଗାଇ ମୋ ବାଣକୁ ଆଘାତ କଲା ଏବଂ ଏହାର ମାଲିକ ମୋତେ ଅଭିଶାପ ଦେଲେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ମୁଁ ସେହି ଜ୍ଞାନର ଅଧିକ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ମୁଁ ଏହାକୁ ଭୁଲିଯିବି କାରଣ ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ମୁଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତ୍ରିୟ ନୁହେଁ। ଦ୍ରୋପଦୀଙ୍କ ସ୍ୱୟଂ ବରରେ ମୋତେ ଅପମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା। ମାତା କୁନ୍ତୀ ଶେଷରେ ମୋତେ ମୋର ଜନ୍ମ ରହସ୍ୟ କହିଲା, ଏପରିକି ଅନ୍ୟ ପୁଅମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମୁଁ ଯାହା ପାଇଛି, ତାହା ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନରୁ ଆସିଛି।

krishna

ତେବେ, ଯଦି ମୁଁ ତାଙ୍କ ପକ୍ଷରେ ଯୁଦ୍ଧ କରେ ତେବେ ମୁଁ କେଉଁଠାରେ ଭୁଲ୍ କରିବି। ତାପରେ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କର୍ନାଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଲେ, ମୁଁ ଜେଲରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲି। ମୋର ଜନ୍ମ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ମୋତେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା। ଯେଉଁ ରାତିରେ ମୁଁ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲି, ମୋତେ ମୋର ପିତାମାତାଙ୍କଠାରୁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ତୁମର ପିଲାଦିନ ରଥ, ଘୋଡା, ଧନୁ ଏବଂ ତୀର ମଧ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କ ଶବ୍ଦ ଶୁଣିବାରେ ଅତିବାହିତ ହୋଇଥିଲା। ମୁଁ ଗାଇ ଗୋରୁର ପାଇଲି, ଗାଈ ଗୋବର ପାଇଲି ଏବଂ ଠିଆ ହୋଇ ଚାଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନେକ ସାଂଘାତିକ ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା।

krishna12

ନା ସେନା, ନା ଶିକ୍ଷା ମୁଁ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରୁ ଅପମାନିତ କଲି ଯେ ମୁଁ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟାର କାରଣ ଅଟେ। ଯେତେବେଳେ ତୁମର ଗୁରୁ ତୁମର ସାହସିକତାର ପ୍ରଶଂସା କରୁଥିଲେ, ମୁଁ ସେହି ବୟସରେ କୌଣସି ଶିକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ପାଇ ନ ଥିଲି ଯେତେବେଳେ ମୋର ବୟସ 16, ମୁଁ କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ସାଜେ ସାଣ୍ଡିପାନର ଗୁରୁକୁଲରେ ପହଞ୍ଚିଲି। ତୁମେ ତୁମର ପସନ୍ଦର ଝିଅକୁ ବିବାହ କରିଥିଲ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଝିଅକୁ ପାଇଲି ନାହିଁ ଏବଂ ମୁଁ ସେହିମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ପଡିଲି ଯାହାଙ୍କୁ ମୁଁ ଚାହୁଁଥିଲି କିମ୍ବା ମୁଁ ଭୂତମାନଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥିଲି। ମୋର ସମଗ୍ର ସମାଜକୁ ଯରସୁଣ୍ଡାରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଯମୁନା କୂଳରୁ ଦୂର ସମୁଦ୍ରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡିଲା ଯୁଦ୍ଧରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ହେତୁ ମୋତେ ଭୀରୁ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା।

ଯଦି ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଶ୍ରେୟ ମିଳିବ ଯଦି ଧର୍ମରାଜ ଜିତନ୍ତି ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ ପାଇବି। କେବଳ ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ମୋତେ ଦାୟୀ କରାଯିବ। ହେ କର୍ଣ୍ଣ ସର୍ବଦା ମନେରଖ ଯେ ଜୀବନ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରେ, ଜୀବନ କାହାକୁ ନ୍ୟାୟ କରେ ନାହିଁ। ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଅନ୍ୟାୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଯୁଧିଷ୍ଠିର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟାୟର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ପ୍ରକୃତ ଧର୍ମ କଣ ଯେତେ ଅପମାନ ହେଉନା କାହିଁକି, ଯଦି ଆମେ ଯାହା ଠିକ୍ ତାହା ପାଇ ନାହୁଁ, ସେଥିରେ କିଛି ଫରକ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେଉଛି ସେହି ସମୟରେ ତୁମେ କିପରି ସେହି ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛ। ତେଣୁ କାନ୍ଦିବା ବନ୍ଦ କର, କର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଜାଣ ଯେ ଜୀବନ ନ୍ୟାୟ କରେ ନାହିଁ, ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ତୁମକୁ ଅନ୍ୟାୟ ପଥରେ ଚାଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *