tree

କେଉଁ ଦେବତା କେଉଁ ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି, ଏଠାରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ପରିବେଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃକ୍ଷର ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ବୃକ୍ଷଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି କାରଣରୁ ବାଉଁଶ କଦଳୀଏବଂ ଓସ୍ତ ପରି ଗଛ ଏବଂ ଉଦ୍ଭିଦ ପୂଜା କରାଯାଏ। କିନ୍ତୁ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ କେତେକ ଗଛକୁ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ।

ଆଜି, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ କେଉଁ ଗଛରେ କେଉଁ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ ବାସ କରନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପିପାଲ ଗଛର ମହତ୍ତ୍ୱ କୁହାଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ପିପଲ ଗଛକୁ ଅନେକ ସମୟରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ବ୍ରହ୍ମା ଏହି ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୋମବତୀ ଅମାବାସ୍ୟା ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପିପାଲ ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି।ବାଉଁଶ ଗଛ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ କଦଳୀ ଏବଂ ବେଲ ଗଛରେ ରୁହନ୍ତି।

laxmi

ପ୍ରତିଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାରେ ବେଲ ପତ୍ର ଅର୍ପଣ କରି ଭୋଲେନାଥ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି କୁହାଯାଏ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ତ୍ରୟୋଦଶୀରେ ବାଉଁଶ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଇଚ୍ଛା ହୁଏ। କାଦମ୍ବା ଗଛ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କାଦମ୍ବା ଗଛରେ ରହନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କାଦମ୍ବା ଗଛ ତଳେ ବସି ଏକ ଯଜ୍ଞ କରି ଜଣେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବିଶେଷ ଅନୁଗ୍ରହ ପାଇ ଘରେ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ।

ଆମ୍ବ ଏବଂ କଦଳୀ ଗଛ ଆମ୍ବ, ତୁଳସୀ ଏବଂ କଦଳୀ ଗଛ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବାସସ୍ଥାନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏକାଦଶୀରେ ଗୋଲମରିଚ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରେ। ଏହା ସହିତ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସାମଗ୍ରୀ ଭୋଗ ହୋଇଥାଏ।

mango tree

ତୁଲସୀ ଉଦ୍ଭିଦକୁ ପୂଜା କରିବା ପ୍ରତିଦିନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍, ଏପରିକି ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀମାନେ ମଧ୍ୟ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି।ଓସ୍ତ ଗଛ ଶନି ଦେବଙ୍କ ସହ ଜଡିତ କିନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଶନିବାର ଦିନ ଶ ଓସ୍ତ ଗଛ ତଳେ ଏକ ସୋରିଷ ତେଲ ଦୀପ ଜାଳିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଦୁଖ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଘରେ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *