modi

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନିଜର ସମ୍ପତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି, ଜାଣନ୍ତୁ ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ’ କେତେ କୋଟି ଟଙ୍କାର ମାଲିକ।

NEWS

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ହେଉଛି 3.07 କୋଟି ଟଙ୍କା। ସରକାରୀ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଗତ ବର୍ଷ 2.85 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା, ଯାହାକି ଚଳିତ ବର୍ଷ 22 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି। ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପରି ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କର ସେୟାର ମାର୍କେଟରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଟଙ୍କା ନାହିଁ। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଆତ୍ମ-ଘୋଷଣା ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ 8.9 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଜାତୀୟ ସଞ୍ଚୟ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍, 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଜୀବନ ବୀମା ପଲିସି ଏବଂ ଏଲ୍ ଆଣ୍ଡ ଟି ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକ୍ଚର ବଣ୍ଡ୍।

ଯାହା ସେ 2012 ରେ Rs, ୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ କିଣିଥିଲେ। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ସମ୍ପଦର ବୃଦ୍ଧି ମୁଖ୍ୟତ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ ଏସବିଆଇର ଗାନ୍ଧିନଗର ଶାଖାରେ ତାଙ୍କର ସ୍ଥିର ଜମା ଯୋଗୁଁ ହୋଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ସତ ଘୋଷଣାନାମା ଅନୁଯାୟୀ, 2021 ମାର୍ଚ୍ଚ 31 ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସ୍ଥିର ଜମା ରାଶି 1.86 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ 1.6 କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା।

modi2

ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କର କୌଣସି ଗାଡି ନାହିଁ। ତାଙ୍କର ଚାରୋଟି ସୁନା ରିଙ୍ଗ ଅଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ 1.48 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା। ମାର୍ଚ୍ଚ 31, 2021 ସୁଦ୍ଧା ତାଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଲାନ୍ସ ହେଉଛି 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଏବଂ ନଗଦ 36,000 ଟଙ୍କା, ଯାହା ଗତ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଅଟେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ 2014 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରଠାରୁ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କୌଣସି ନୂତନ ସମ୍ପତ୍ତି କିଣି ନାହାଁନ୍ତି।

modi

2002 ରେ କିଣାଯାଇଥିବା ତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ଆବାସିକ ସମ୍ପତ୍ତି ମୂଲ୍ୟ 1.1 କୋଟି ଟଙ୍କା। ଏହା ଏକ ମିଳିତ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରେ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଅଂଶ ଅଛି। 14,125 ବର୍ଗଫୁଟର ଏହି ମୋଟ ସମ୍ପତ୍ତି ମଧ୍ୟରୁ ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କର 3,531 ବର୍ଗଫୁଟ ଜମି ଅଛି। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ, ଅଟଳ ବିହାରୀ ବାଜପେୟୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ,

ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ସର୍ବସାଧାରଣ ଜୀବନରେ ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ପାଇଁ ସମସ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ଦାୟୀ ଘୋଷଣା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ସର୍ବସାଧାରଣ ଡୋମେନରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହାକୁ PM ୱେବସାଇଟରେ ଦେଖିହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *