କାନ୍ଥରେ ଏହି ଧଳା ରଙ୍ଗ ଲଗାନ୍ତୁ AC ଠାରୁ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ରହିବ ଘର।

NEWS

ଆମେରିକାର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧଳା ରଙ୍ଗ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ୱାର୍ମିଂ ବିରୋଧରେ ଲଢ଼ିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରେ। ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ଧଳା ରଙ୍ଗ ହେତୁ ଗିନିଜ ୱାର୍ଲ୍ଡ ରେକର୍ଡରେ ଏହି ପେଣ୍ଟର ନାମ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପେଣ୍ଟକୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂର ପ୍ରଫେସର ଜୁଲିନ୍ ରୁଆନ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତିବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ରଙ୍ଗ

ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣର 98.1 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିପାରିବ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ କୋଠାର ତାପମାତ୍ରା ଅନେକ ଡିଗ୍ରୀ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କୁ A.C ବିନା ଥଣ୍ଡା ରଖାଯାଇପାରିବ। ପେଣ୍ଟ ତିଆରିକାରୀ ଦଳ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଂ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଏହି ରଙ୍ଗ କମ୍ ପରିମାଣର ଉତ୍ତାପକୁ ଶୋଷିଥାଏ।

room 1

ପ୍ରଫେସର ଜୁଲିନ୍ ରୁଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପେଣ୍ଟକୁ ପ୍ରାୟ 1000 ବର୍ଗଫୁଟର ଛାତ ଉପରେ ଲଗାନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ 10 କିଲୋୱାଟ ଏସି ପରି ଥଣ୍ଡା ହୋଇପାରିବେ। ସାଧାରଣ ଘରଗୁଡ଼ିକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଥଣ୍ଡା କରିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାପିତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଏସି ଅପେକ୍ଷା ଏହି କୁଲିଂ ଅଧିକ। ଧଳା ରଙ୍ଗ କିପରି ତିଆରି କରିବେ ପ୍ରଫେସର ରୁଆନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆମେ 7 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲୁ, ସେତେବେଳେ ଆମ ମନରେ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଥିଲା।

room 2

ଏହି ପେଣ୍ଟରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ବାରିୟମ୍ ସଲଫେଟ୍ ଥାଏ ଯାହା ଫଟୋ କାଗଜ ଏବଂ ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପଦାର୍ଥକୁ ଧଳା କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏହା ସହିତ, ସମସ୍ତ ବାରିୟମ୍ ସଲଫେଟ୍ କଣିକା ବିଭିନ୍ନ ଆକାରର ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ କଣିକା ଭିନ୍ନ ପରିମାଣର ଆଲୋକକୁ ରୂପାନ୍ତର କରିଥାଏ କଣିକା ଯେତେ ବଡ, ସେତେ ଅଧିକ ଆଲୋକ ରୂପାନ୍ତରିତ ହେବ।

ବଜାରରେ ପେଣ୍ଟ କେବେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରଙ୍ଗ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ, ଉତ୍ତାପ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ବର୍ଷାକୁ ବ୍ୟବସାୟିକ ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ ପେଣ୍ଟ ପରି ସହ୍ୟ କରିପାରିବ। ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପେଣ୍ଟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *