kindy

ଏହିସବୁ କାରଣରୁ, କିଡ୍ନୀ ଖରାପ ହୁଏ ତାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଜାଣ।

HEALTH

ଆଜିକାଲି ପଥର କିମ୍ବା କିଡନୀ ପଥରର ସମସ୍ୟା ଅତି ସାଧାରଣ ହୋଇଗଲାଣି। ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଭୁଲ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ଯୁବକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି। କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହା ରକ୍ତରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବରୁ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ପଥର ହୋଇପାରେ। ମୂତ୍ରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ ଅକ୍ସାଲେଟ୍, ସିଷ୍ଟାଇନ୍ ଏବଂ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ପରି ପଦାର୍ଥର ସ୍ତର ବଢ଼ିଯାଏ, ମୂତ୍ରାଶୟରେ କଠିନ ପଦାର୍ଥ ଗଠନ ହେତୁ ଏହାକୁ ପଥର କିମ୍ବା କିଡନୀ ପଥର କୁହାଯାଏ।

kidny 1

 

ପଥରର ସମସ୍ୟା କିଡନୀ, ଗଲ୍ ବ୍ଲାଡର ଏବଂ ପରିସ୍ରା ପାଇପ୍ ରେ ହୋଇପାରେ। ପଥରଗୁଡିକ ପିଠି କିମ୍ବା ତଳ ପେଟରେ ଅସହ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡେ। ପଥରର ଲକ୍ଷଣ ପେଟର ଗଭୀର ଯନ୍ତ୍ରଣା ପରିସ୍ରାରେ ରକ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିତ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବା ଜ୍ୱର ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ବାନ୍ତି ପଥର ଯୋଗୁଁ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଅର୍ଥାତ୍ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ପଥରର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବରୁ ଶରୀରରେ ଥିବା କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରକୁ ବାହାରି ପାରିବ ନାହିଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପଥର ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ।

ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଡାଏଟ୍ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିବାନୁସାରେ, ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଏକ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ପଥର ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ଚିକେନ୍, ଗୋମାଂସ, ମାଛ ଏବଂ ଘୁଷୁରି ପରି ଏକ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀରେ ପଥର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିପାରେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରୋଟିନର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଲେମ୍ବୁ ପନିପରିବା, ମସୁର ଡାଲି, କଦଳୀ କିମ୍ବା ସୋୟା ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ। ଯେଉଁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ଥାଏ କିମ୍ବା ବିହନ ଶର୍କରାର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ପଥର ରୋଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଟମାଟୋ,ପାନ , କଦଳୀ, ଡାଳିମ୍ବ ଇତ୍ୟାଦି ଅଧିକ ବିହନ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପଥର ହୋଇପାରେ।

ଏହା ସହିତ, ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ଯେଉଁଥିରେ ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ ଯେପରିକି ଶାଗୁଣା, ରଘୁ, ଓଟ ମଇଦା ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ପଥର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଔଷଧ ରୋଗ ଯେଉଁଥିରେ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଅକ୍ସାଲେଟ୍ ଏବଂ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ପଥର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଅନ୍ତ୍ର ରୋଗ, ଝାଡ଼ା, ଅଲସରାଟିଭ କୋଲାଇଟିସ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତନଳୀରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ କିଡନୀରେ ପଥର ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କିଡନୀ ରୋଗ, କର୍କଟ, ବିପି ଏବଂ ଏଚ୍.ଆଇ.ଭି ଭଳି ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ପଥର ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ମେଦବହୁଳତା। ଅଧିକ ଓଜନ ଥିବା ଲୋକମାନେ ପଥର ପାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ।

kidny 2

 

ଯଦି ଆପଣ ମେଦ ବହୁଳତାର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ମାସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ 30 କିମ୍ବା ଅଧିକ ତେବେ ଏହା ପଥର ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ପଥର ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର। ପଥରର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ 3-4 ଟି ବଡ଼ ଏରସ ମଞ୍ଜି, 1 ଚାମଚ ଚିନି କାଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ତରଭୁଜ ମଞ୍ଜି ଏକ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଭିଜାନ୍ତୁ। ପରଦିନ ସକାଳେ ଏହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଚୋବାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରତିକାର ସହିତ ପଥରଗୁଡିକ ତରଳି ଯିବ ଏବଂ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାହାରକୁ ଆସିବ। ଗୋଲମରିଚର ବ୍ୟବହାର ପଥର ବିସର୍ଜନ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଆମଲା ପାଉଡର ସହିତ ମୂଳା ନିଅନ୍ତୁ। କିଛି ଦିନ ଏହା କରି ବ୍ଲାଡର ପଥର ବାହାରକୁ ଆସିବ।

ପଥର ଅପସାରଣ ପାଇଁ ପେପର ମୂଳ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ 7-8 ଗ୍ରାମ ପେପର ମୂଳକୁ 1 ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ମିଶାଇ ଫିଲ୍ଟର କରନ୍ତୁ। ଏହି ଜଳକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପଥରଗୁଡିକ ତରଳି ଯିବ। ପଥର ହଟାଇବା ପାଇଁ ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର ଉପକାରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାରରେ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଥାଏ, ଯାହା କିଡନୀ ଷ୍ଟୋନକୁ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ କାମ କରେ। ଆପଲ୍ ସାଇଡର୍ ଭିନେଗାର ଖାଇବା ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ସହିତ, ଏହା ପଥର ଗଠନକୁ ରୋକିଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ 1 ଗ୍ଲାସ୍ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ 1 ଚାମଚ ଆପଲ୍ ଭିନେଗାର ନିଅନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପଥରଗୁଡିକ ତରଳି ଯିବ ଏବଂ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ବାହାରକୁ ଆସିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *