home

ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କର ଫୋଟ ରଖନ୍ତୁ, ଘରେ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିବ।

NEWS

ହେ ଦୁଖ ଭଞ୍ଜନ ମାରୁତି ନନ୍ଦନ, ମୋ ଡାକ ଶୁଣ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଉଚ୍ଚାରଣକୁ ଗାଇଥିବେ। ହଁ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ହନୁମାନଙ୍କ ପୂଜାପାଠର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଏବଂ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଜୀବିତ ଅଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଭକ୍ତମାନେ ନିଜ ଘରେ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖି ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ହନୁମାନଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ରୂପ ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମତତ୍ତ୍ୱରେ ବାସ୍ତୁର ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି କୁହାଯାଏ ଯେ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସମୃଦ୍ଧତା, ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ଅନେକ ନିୟମ ଦିଆଯାଇଛି। ବାସ୍ତୁରେ ରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗର ନିଜସ୍ୱ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି।

ବାସ୍ତୁରେ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ଚିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରତିମା ରଖିବା ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଏବଂ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ଏବଂ ଯଦି ଏହି ନିୟମକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖାଯାଏ, ତେବେ ଘର ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ସୁଖ ପାଇଥାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ବାସ୍ତୁରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିବାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଏବଂ ନିୟମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ଯଦି ବାସ୍ତୁକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କ ଚିତ୍ର ରଖାଯାଏ ତେବେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିକୁ ଦୂର କରି ଅନେକ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ, ସମୃଦ୍ଧତା, ପ୍ରଗତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ ଆସିପାରେ।

 

room 1

 

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ କେଉଁ ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଚିତ୍ର କେଉଁ ଦିଗରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ, ଯାହା ଦ୍ଵରା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର ଖୁସିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରିବ। ହନୁମାନଙ୍କ ଏପରି ପ୍ରତିମା ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କର ଏକ ପ୍ରତିମା କିମ୍ବା ଚିତ୍ର ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍।

ଏହା ସହିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି କିମ୍ବା ମନ୍ଦ ଶକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରେ ନାହିଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଲୋକଙ୍କ ଧନ ବୃଦ୍ଧିରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ନାହିଁ ହନୁମାନଙ୍କର ଏପରି ଚିତ୍ର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ରଖ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ହନୁମାନଙ୍କ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତିକୁ ଘରର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ବସିବା ଅବସ୍ଥାରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏହା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରୁ ଆସୁଥିବା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଅପସାରିତ ହୁଏ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା ଏବଂ ଶାନ୍ତି ରହିଥାଏ। ଘରେ ପ୍ରେମ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସମନ୍ୱୟ ପାଇଁ ଏପରି ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ସେଠାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍।

hanuman

 

ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ, ଘରର ବାସଭବନରେ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ପାଦତଳେ ବସିଥିବା ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ କୀର୍ତ୍ତନ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଚିତ୍ର ରଖିବା ଉଚିତ। ଏହା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସମନ୍ୱୟର ଭାବନାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ମଧ୍ୟ ଜାଗ୍ରତ ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରର ପରିବେଶ ସକରାତ୍ମକ ରହିଥାଏ।

ଭକ୍ତମାନେ ଭକ୍ତିଭାବରେ ତାଙ୍କ ଛବି ସମ୍ମୁଖରେ ବସି ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏପରି କରିବା ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ। ସଙ୍କଟ ମୋଚାନ ହନୁମାନ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଉଠାଉଛନ୍ତି। ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ସେହି ଘରେ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କର ଏକ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଉଠାଇବାର ଫଟୋ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କର ସାହସ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ ରହିଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି କେହି ହନୁମାନଙ୍କ ଘରେ ଏକ ପର୍ବତ ଉଠାଇବାର ଫଟୋ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସାହସ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପାଆନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *