mob

ଏହି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ ନୂଆ ମୋବାଇଲ ସିମ ମୋଦିଙ୍କ କଡା ନିର୍ଦ୍ଦେଶ।

NEWS

ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରର ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ସରକାର ନୂତନ ସିମ୍ ଇସ୍ୟୁ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ସହିତ ଠକେଇକୁ ରୋକିବା ସହ ମୋବାଇଲ୍ ସିମର ଭୁଲ ହାତରେ ପଡ଼ିବା। ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗର ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଗ୍ରାହକମାନେ ଶାରୀରିକ ପରିବର୍ତ୍ତେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରି ଏକ ନୂତନ ସିମ୍ ପାଇପାରିବେ। ଏଥି ସହିତ, ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରିପେଡ୍ କୁ ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ କିମ୍ବା ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ କୁ ପ୍ରିପେଡ୍ ରେ ରୂପାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ ଭୌତିକ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଇଛି। ଏହି ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ନିକଟରେ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗ ମଧ୍ୟ KYC ନିୟମକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି।

କେଉଁ ଗ୍ରାହକ ଏକ ନୂଆ ସିମ୍ ପାଇବେ ନାହିଁ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗର ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନେ 18 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ସିମ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ଭଲ ନଥାଏ, ତେବେ ସିମ୍ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ। ଯଦି ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସିମ୍ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଏ, ତେବେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହେବେ। ବାସ୍ତବରେ, ଏକ ନୂତନ ସିମ୍ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଗ୍ରାହକ ଅଧିଗ୍ରହଣ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ଗ୍ରାହକ ଏବଂ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଚୁକ୍ତି ଏହି ଫର୍ମରେ ଅନେକ ସର୍ତ୍ତ ଅଛି।

phone 1

 

ନୂତନ ସଂଖ୍ୟା ପାଇଁ କୌଣସି ଦଲିଲର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗର ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନୂତନ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଟେଲିଫୋନ୍ ସଂଯୋଗ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ KYC ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଡିଜିଟାଲ୍ ହେବ। ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ନୂତନ ସିମ୍ ପାଇଁ କୌଣସି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏଥି ସହିତ, ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରିପେଡ୍ ଏବଂ ପୋଷ୍ଟପେଡ୍ ପାଇଁ ପ୍ରିପେଡ୍ ପାଇବା ପାଇଁ କୌଣସି ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଏହି ଡିଜିଟାଲ୍ KYC ପାଇଁ ବୈଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ।

sim 2

 

ଏଥିପାଇଁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀର ଆପ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ସ୍ୱୟଂ- KYC କରିବେ। ଏଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ କେବଳ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ୱେବସାଇଟ୍ କିମ୍ବା ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକୁ କେବଳ କିଛି ପଦକ୍ଷେପରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ। 5 ଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସେଲ୍ଫ୍ KYC ପ୍ରକ୍ରିୟା ସିମ୍ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ତା’ପରେ ନିଜ ଫୋନ୍ ସହିତ ପଞ୍ଜିକରଣ କର। ଆପଣଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ଦିଅନ୍ତୁ। ସେହି ସମୟ ପରେ ଏକ ସମୟ ପାସୱାର୍ଡ (OTP) ସାହାଯ୍ୟରେ ଲଗଇନ୍ କରନ୍ତୁ।

ଏଥିରେ ସେଲ୍ଫ୍ KYCର ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ସୂଚନା ପୁରଣ କରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ କରନ୍ତୁ। କେଉଁ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ନିୟମ ଲାଗୁ ହୋଇଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ଭାରତୀୟ ଚୁକ୍ତିନାମା ଆଇନ 1872 ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଛି। ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, କୌଣସି ଚୁକ୍ତି 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ। ଭାରତରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ନାମରେ ସର୍ବାଧିକ 12 ଟି ସିମ୍ କିଣି ପାରିବେ ଏଥିମଧ୍ୟରୁ 9 ଟି ସିମ୍ ମୋବାଇଲ୍ କଲିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ଯେଉଁଠାରେ ମେସିନ୍-ଟୁ-ମେସିନ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ 9 ସିମ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *