ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଉଥିଲେ ଏହାର ଅସୁବିଧା ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

HEALTH

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ, ଲୋକମାନେ ଆରାମ ପାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟତ ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଅନେକ ଲୋକ ସୁନ୍ଦର ଚର୍ମ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବାର ଲାଭ ଅନେକ, ଯାହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷତି ବିଷୟରେ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି। ଲେମ୍ବୁ ରସ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯାହା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଦୈନନ୍ଦିନ ବ୍ୟବହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତର କ୍ଷତି କରିପାରେ ଲେମ୍ବୁ ପିଇବାର ଅସୁବିଧା ତାଲିକା ବହୁତ ଲମ୍ବା, ଯାହାକୁ ଆପଣ ଅଣଦେଖା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ଦାନ୍ତର କ୍ଷତି ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶ୍ରଣରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହୋଇଥିବାର ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଲେମ୍ବୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଅମ୍ଳୀୟ ଏବଂ ବାରମ୍ବାର ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତର ଏନାଲ୍ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ। ତେଣୁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦାନ୍ତ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ। ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଅଲସର୍ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଲେମ୍ବୁର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହୃଦଘାତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଏହାର କାରଣ ଏହା ପ୍ରୋଟିନ୍ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଏନଜାଇମ୍ ପେପସିନ୍ କୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ।

lemon

 

ଅତ୍ୟଧିକ ଅମ୍ଳୀୟ ରସ ଦ୍ୱାରା ଅଲସର ହୁଏ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଗ୍ରହଣ କରିବା ଅବସ୍ଥାକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିପାରେ। ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା ଏବଂ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ ଯଦି ଆପଣ ଗରମ ପାଣିରେ ମିଶ୍ରିତ ଲେମ୍ବୁ ପିଉଛନ୍ତି, ତେବେ ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବାର ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଅନେକ ଜଳ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିପାରେ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଲେମ୍ବୁ-ପାଣି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଜଳକୁ ବାହାର କରିଥାଏ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ, ଅନେକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ଏବଂ ସୋଡିୟମ୍ ପରି ଉପାଦାନ ମଧ୍ୟ ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଯାଏ ବେଳେବେଳେ ଏହା ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ନେଇଥାଏ।

lemon

 

ଅତ୍ୟଧିକ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା କାରଣରୁ ପୋଟାସିୟମର ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ହାଡର କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ବହୁ ପରିମାଣରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହାଡ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଲେମ୍ବୁ ଅମ୍ଳଯୁକ୍ତ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ହାଡ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପାରେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ପରିମାଣରେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ।

ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ବଢିପାରେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ଏହାକୁ ଖରାପ କରିପାରେ ଲେମ୍ବୁ ଅମ୍ଳଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ଅମ୍ଳତା କିମ୍ବା ଗ୍ୟାସର ସମସ୍ୟାକୁ ଆହୁରି ବଢାଇପାରେ ଯାହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଲୋହ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି କରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି ଶରୀରରେ ଲୋହର ଅବଶୋଷଣକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ। ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଭିଟାମିନ୍ ସି ରକ୍ତରେ ଲୋହର ସ୍ତରକୁ ବଢାଇପାରେ ଶରୀରରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଲୋହ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ ଯଦି ରକ୍ତରେ ଲୋହହ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ, ତେବେ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *