dipabali

ଦୀପାବଳୀ ପୂର୍ବରୁ ଘରୁ କାଢିଦିଅନ୍ତୁ ଏହି ପାଞ୍ଚଟି ଜିନିଷ ନହେଲେ ହେବ ସର୍ବନାଶ।

FACT

ହାଲୋ ହାଏ ଆପଣମାନଙ୍କୁ ଆମର ଏହି ଓଡ଼ିଆ ପୋର୍ଟାଲକୁ ସ୍ୱାଗତ ଜଣାଉଛୁ ପୁଣି ଏକ ନୂଆ ଟପିକ ସହିତ ଆଶା କରୁଛି ଆପଣମାନେ ସମସ୍ତେ ଭଲରେ ଥିବେ ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆଜିର ଏହି ଟପିକ। ବନ୍ଧୁଗଣ ଦୀପାବଳି ପର୍ବ ପ୍ରତିବର୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପାକ୍ ଅମାବାସ୍ୟାରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଜ୍ଞାନ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସବୁବେଳେ ପରିବାର ଉପରେ ରହିଥାଏ।

laxmi1

ତେଣୁ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସହିତ ସେହି ସମୃଦ୍ଧତା ଘରେ ରହିଥାଏ ଏକ ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି ଯେ ଦୀପାବଳି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଜ ଭକ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତି ଦୟା ଦେଖାଇବା ପାଇଁ ଘର ଦ୍ୱାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେଣୁ ଘର ସଫା ହୋଇ ରଙ୍ଗ କରାଯାଏ ଏବଂ ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ରଙ୍ଗ କରାଯାଏ। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯେଉଁ ଘରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ନଥାଏ ଏବଂ ଭଙ୍ଗା ଜିନିଷ ରଖାଯାଏ ସେହି ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ ଦିୱାଲୀ ପୂର୍ବରୁ, ଘରେ ଥିବା ଅତିରିକ୍ତ ଏବଂ ଭଙ୍ଗା ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ସଜାଡ଼ ଏବଂ ଫିଙ୍ଗିଦିଅ। ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଭଙ୍ଗା ବାସନକୁ ଭାଙ୍ଗନ୍ତୁ ଏହି ବାସନଗୁଡିକ ଘରେ ଜାଗା ନେଇଥାଏ ଏବଂ ସେଥିରେ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦାରିଦ୍ରତା ଏବଂ ବାସ୍ତୁ ଦଶା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ ଭସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଭଙ୍ଗା ବାସନଗୁଡିକ ଧନ ହରାଇଥାଏ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ।

ଦ୍ଵିତୀୟରେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଭଙ୍ଗା କାଚର ଏକ ସଙ୍କେତ ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ଗ୍ଲାସ ୱିଣ୍ଡୋ କିମ୍ବା ଗ୍ଲାସ ଭାଙ୍ଗିଗଲା, ତେବେ ଏହାକୁ ବଦଳାନ୍ତୁ କାରଣ ଭଙ୍ଗା କାଚ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଭଙ୍ଗା କାଚକୁ ମଧ୍ୟ ରାହୁଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଭସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଙ୍ଗା କାଚକୁ ଘରେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ। ଦିୱାଲୀରେ ଶୁଭକାମନା ପାଇଁ ଏହି ରଙ୍ଗ ସହିତ ଘର ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟକୁ ସଜାନ୍ତୁ।

ଚର୍ତୁଥରେଭଙ୍ଗା ଫଟୋ ଅଧିକାଂଶ ଘରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଚିତ୍ର ରହିଛି ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଥିବା ଚିତ୍ର ଭଙ୍ଗା ଏବଂ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଛି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଏହାର ଗ୍ଲାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ଏହା ଭାଷ୍ଟୁ ତ୍ରୁଟି ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତିର ବାସସ୍ଥାନ ନାହିଁ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରେମ ଶେଷ ହୁଏ। ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପାଇବା ପାଇଁ ଅହୋଇ ଆଶ୍ଟାମି ଉପରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ କର, ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହେବ।

ganesh

ପଞ୍ଚମରେ ଭଙ୍ଗା ଆସବାବପତ୍ର ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଭଙ୍ଗା ଆସବାବପତ୍ର ଅଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ମରାମତି କରନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଦିୱାଲୀରେ ବଦଳାନ୍ତୁ କାରଣ ଭଙ୍ଗା ଆସବାବପତ୍ର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଭଙ୍ଗା କବାଟଗୁଡ଼ିକର ମରାମତି ମଧ୍ୟ କର ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *