naba

ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ କଣ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ, ଯାହାକୁ ଲୋକମାନେ ନଅ ଦିନ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଜାଣନ୍ତି।

NEWS

ଭାଦ୍ରବ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ପ୍ରତୀପଡା ତାରିଖ ଠାରୁ ନଅ ଦିନ ପାଇଁ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ପାଳନ କରାଯାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ନବରାତ୍ରୀଙ୍କର ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ନବରାତ୍ରିର 9 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ନଅ ପ୍ରକାରର ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଦେବୀ ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଭକ୍ତମାନେ ମଧ୍ୟ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ବ୍ରତ ରଖନ୍ତି। ଏହି ବର୍ଷ ଶାରଦିଅ ନବରାତ୍ରୀ ଅକ୍ଟୋବର 7 ରୁ ଅକ୍ଟୋବର 15 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ କେଉଁ ଲୋକମାନେ ନଅ ଦିନ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ନିରାମିଷ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ରସୁଣ, ପିଆଜ, ମାଂସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ଅଖଣ୍ଡ ଜ୍ୟୋତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଘର ଖାଲି ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ।

 

rasunaa

 

ଯେଉଁମାନେ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଏହି ନଅ ଦିନ ପାଇଁ ଦାଢ଼ି କେଶ ଏବଂ ନଖ କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମା ଦୁର୍ଗା ପୃଥିବୀକୁ ଆସନ୍ତି। ଏହି ନଅ ଦିନରେ, ଜଣେ ମାତାଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଦୁର୍ଗା ଚ ଚାଲିସା କିମ୍ବା ଦୁର୍ଗା ସପ୍ତର୍ଷି ପାଠ କରିପାରନ୍ତି। କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଆପଣ ନାଲି କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିପାରିବେ। ଏହି ଲୋକମାନେ ଉପବାସ କରିବା

pregnet 2

 

ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ନବରାତ୍ରିର ନଅ ଦିନ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ଉପବାସ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଶାରୀରିକ ଭାବରେ ଦୁର୍ବଳ, ଏବଂ ଉପବାସ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତା ବଢ଼ାଇଥାଏ ଏବଂ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ।

ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ଉପବାସ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କର ଡାଏଟ୍ ଚାର୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ମଧୁମେହ ରୋଗୀମାନେ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ କମ୍ ଚିନି ଏବଂ ଲୁଣଯୁକ୍ତ ଫଳ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଔଷଧ ଖାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର କରିଛନ୍ତି, ତେବେ ଉପବାସ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯଦି ଆପଣ ଉପବାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *