kidny

ଯଦି ଆପଣ କିଡନୀ ରୋଗକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

HEALTH

କିଡନୀ ବିଫଳତା ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ ଯାହା କିଡନୀରେ ବିଫଳତା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଅଧିକ ସଲ୍ଟଫୁଡ୍ ଅଧିକ ଲୁଣ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ଲୁଣରେ ଥିବା ସୋଡିୟମ୍ ରକ୍ତଚାପକୁ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା କିଡନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଅଧିକ ନନ ଭେଜ୍ ଖାଦ୍ୟ ମାଂସରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ।

ଏକ ଉଚ୍ଚ ପ୍ରୋଟିନ୍ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କିଡନୀରେ ମେଟାବୋଲିକ୍ ଭାର ବଢ଼ିଥାଏ, ଯାହା କିଡନୀ ପଥରର ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇପାରେ। ବହୁତ ଔଷଧ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରିବାର ଅଭ୍ୟାସ କିଡନୀ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନକରି ଏପରି ଔଷଧ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

 

kiddnny

 

ପିଇବା ମଦ୍ୟପାନର ଅତ୍ୟଧିକ ଏବଂ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତ ଏବଂ କିଡନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ପାନୀୟ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ। ସିଗାରେଟ୍ ତମାଖୁ ସିଗାରେଟ୍ କିମ୍ବା ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଜମା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା କିଡନୀରେ କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ। ଏହା ବିପି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ, ଯାହା କିଡନୀକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

 

kidny 1

 

ପରିସ୍ରା ଯେତେବେଳେ ପରିସ୍ରା ଧରାଯାଏ, ବ୍ଲାଡର ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ପରିସ୍ରା ରିଫ୍ଲକ୍ସର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ, ମୂତ୍ର କିଡନୀ ଆଡକୁ ଆସେ ଏହାର ଜୀବାଣୁ ହେତୁ କିଡନୀ ସଂକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି। ଜଳହୀନ ପ୍ରତିଦିନ 8-10 ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ ଏହାଠାରୁ କମ୍ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ବିଷାକ୍ତ କିଡନୀ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଅଧିକ ପାଣି ପିଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ କିଡନୀ ଉପରେ ଚାପ ବଢିଯାଏ
ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ମୋଟାପଣରେ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଅନେକ ଗୁଣ ଅଧିକ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ଵରା ଦ୍ରୁତ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ ତେଣୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ପୁରା ଶୋଇବା ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଦିନକୁ 7-8 ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଶୋଇଥାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ହୃଦରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଡନୀ ରୋଗର ସନ୍ଦେହ ବଢ଼ିଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *