rasi

ଏହି ରାଶି ଗୁଡିକ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁଭ ସମୟ।

RASIPHALA

ଶନିବାର ହେଉଛି ଅଶ୍ୱିନ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଏକାଦଶୀ ତାରିଖ। ଏହି ଏକାଦଶୀର ତାରିଖକୁ ଇନ୍ଦିରା ଏକାଦଶୀ କୁହାଯାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଏକାଦଶୀର ତାରିଖ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏକାଦଶୀର ତାରିଖ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଶନିବାର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷରେ ପଡିବା ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଶନି ଦେବ ମଧ୍ୟ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଜଣେ ଭକ୍ତ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବତାର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସପ୍ତମ ଅବତାର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶନି ଦେବ କିଏ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଶନି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ନୂତନ ଗ୍ରହରେ ନ୍ୟାୟର ଦେବତା ବୋଲି କୁହାଯାଏ।

 

sanii

 

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ମାଜିଷ୍ଟ୍ରେଟ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ତାହା ହେଉଛି, ଶନି ଦେବ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କାର୍ଯ୍ୟର ଫଳ ଦିଅନ୍ତି। ଶନି ହେଉଛନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପୁତ୍ର ଏବଂ ତାଙ୍କ ମାତାଙ୍କ ନାମ ଛାୟା ଶନି ଦେବ ତାଙ୍କ ପିତା ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ଗଠିତ ନୁହଁନ୍ତି। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଉତ୍ସାହ ହେତୁ କେବଳ ମଣିଷ ନୁହଁନ୍ତି ଦେବତା ମଧ୍ୟ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ ମକର ରାଶିରେ ଶନି ଗମନାଗମନ।

 

sanii

 

ବର୍ତ୍ତମାନ, ଶନି ମକର ରାଶିରେ ଗମନାଗମନ କରୁଛନ୍ତି। 2021 ମସିହାରେ ଶନିଙ୍କର କୌଣସି ଚିହ୍ନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇନାହିଁ। ଏହି ବର୍ଷ ଶନି ନକ୍ଷତ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଛି ବର୍ତ୍ତମାନ ଶନି ଶ୍ରାବଣ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି। ଏହା ସହିତ ଶନି ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛନ୍ତି 11 ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ, ଶନି ଗମନାଗମନ କରିବେ ଶନିର ସାଡେ ସତୀ ଶନିଙ୍କର ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ଧନୁ ରାଶିରେ, ମକର ରାଶି

ଏବଂ କୁମ୍ଭରେ ଏବଂ ଶନିଙ୍କ ଧାୟା ମିଥୁନ ଏବଂ ତୁଳାରେ ଚାଲିଛି ଅକ୍ଟୋବର 02 ରେ ଗଠିତ ସମକକ୍ଷତା ଏହି 5 ରାଶିର ଚିହ୍ନ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର। ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ମନ୍ଦିରରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଶନି ସହ ଜଡିତ ଜିନିଷ ଦାନ କରି ଶନୀଙ୍କ କ୍ରୋଧକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରେ। ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଚାଲିସା ଏବଂ ଶନି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି ଶନି ଦେବ ମଧ୍ୟ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *