ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ଭାବରେ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହେବ।

NEWS

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଭୟରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଭକ୍ତ ହନୁମାନ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ସେ ସଙ୍କଟମୋଚନ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲି ଏବଂ ପୱନପୁତ୍ର ହନୁମାନ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ସଙ୍କଟକୁ ପରାସ୍ତ କରୁଥିବା ହନୁମାନ ଏପରି ଦେବତା, ତେଣୁ ସେ କଳୀ ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପଢ଼ିବା ସହିତ ଯଦି ବଜରଙ୍ଗ ବାଲ୍ଲୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପଢାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

ଏହା ଦ୍ୱାରା ବଜରଙ୍ଗ ବାଲିଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂଜାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ଭକ୍ତଙ୍କ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ପୂଜା କରିବା ଜୀବନର ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସଙ୍କଟମୋଚାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ କେବଳ ମଙ୍ଗଳ ଅଛି କିନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର କିଛି ନିୟମ ଅଛି।

 

hanu1

 

ଯଦି ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ତେବେ ପୂଜାପାଠର ଫଳ ମିଳିବ ନାହିଁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ କେଉଁ ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜା ନିୟମ ହନୁମାନ କିମ୍ବା ବିଶେଷ ରୀତିନୀତି କେବଳ ସକାଳ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କରାଯିବା ଉଚିତ। ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଫୁଲର ରଙ୍ଗ ସର୍ବଦା ଲାଲ ହେବା ଉଚିତ୍।

 

hanuman

 

ବଜରଙ୍ଗ ବାଲି ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ପ୍ରଦୀପ ସର୍ବଦା ନାଲି ସୂତା ହେବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର କୌଣସି ପଦ୍ଧତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ରୀତିନୀତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଯଦି ସେଗୁଡିକ ମଙ୍ଗଳବାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଭଲ ଅଟେ।ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଶୁଭ ସମୟର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ମଙ୍ଗଳବାର ଏହା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ସେଲିବ୍ରିଟି ଶୀଘ୍ର ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ପବନପୁତ୍ରକୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ଆଦୌ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ହନୁମାନଙ୍କର ପୂଜାରେ ଚରଣାମିତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କାରଣ ବଜରଙ୍ଗ ବାଲି ପୂଜାରେ ଚରଣାମ୍ରୀତର କୌଣସି ନିୟମ ନାହିଁ। ସଙ୍କଟମୋଚାନଙ୍କ ପୂଜା ସମୟରେ ମହିଳାମାନେ ହନୁମାନଙ୍କର ପ୍ରତିମାକୁ ଆଦୌ ଛୁଇଁବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବିଶେଷକରି ଋତୁସ୍ରାବ ସମୟରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରସାଦ ଶୁଦ୍ଧ ଦେଶୀ ଘିରେ ତିଆରି ହେବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *