rasuna

ରସୁଣ ସହିତ ଚା ବିଷୟରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ରହସ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ।

HEALTH

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ରସୁଣ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏଥିରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ, ଆପଣଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ, ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଠିକ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରସୁଣ ଚା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ।

ରସୁଣ ସହିତ ଚା ର ଉପକାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରେ। ରସୁଣର ଆଲିସିନ୍ ଏହାର ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍, ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ସହିତ ରେଡିକାଲ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

rasuna

 

ସେମାନେ କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତି ନାହିଁ, ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରନ୍ତି। ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ରସୁଣ ଏହାର ହୃଦୟ ସୁସ୍ଥ ଗୁଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା ଏହି ଆଲିସିନ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ ଯାହା ହୃଦୟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। କର୍କଟ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ରସୁଣ ଚାରେ ଆଣ୍ଟି-କର୍କିନୋଜେନିକ୍ ଗୁଣ ରହିଛି, ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

rasuna

 

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଯେଉଁମାନେ ରସୁଣ ଚା ଖାଉଛନ୍ତି ସେମାନେ କୋଲନ୍ ଏବଂ ସ୍ତନ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ରସୁଣ ଚା ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବେ ଚା ଖାଇପାରିବେ। ରସୁଣ ଚା କିପରି ତିଆରି କରିବେ।

ପାଣି – ଦେଢ଼ କପ ରସୁଣ ଦୁଇରୁ 2ଟି ଲବଙ୍ଗ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ମହୁ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ପଦ୍ଧତି ଦୁଇ କପ ରସୁଣ ଲବଙ୍ଗକୁ ଅଧା କଟା ପାଣିରେ ଅଧା କାଟି ଦିଅନ୍ତୁ। ମଧ୍ୟମ ଅଗ୍ନିରେ ପାଣି ଫୁଟାନ୍ତୁ, ଯେତେବେଳେ ପାଣି ଗୋଟିଏ କପ୍ ରହିଥାଏ, ତା’ପରେ ଗ୍ୟାସ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏଥିରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ କିଛି ମହୁ ମିଶାଇ ପାରିବେ। ଏହା ପରେ ଆପଣ ପାଣି ଫିଲ୍ଟର୍ କରି ଏକ କ୍ୟାପ୍ ରେ ରଖିପାରିବେ ସେହି ସମୟରେ, ଆପଣ ଚୋବାଇ ରସୁଣରେ ଛାଡିଥିବା ରସୁଣ ଗୁଣ୍ଡକୁ ଖାଇପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *