food

ଏସିଡିଟିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ ଆପଣ ଆରାମ ପାଇବେ।

HEALTH

କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ପେଟ ବିରକ୍ତ ଆଜିର ସମୟରେ ସାଧାରଣ ସମସ୍ୟା ହୋଇଗଲାଣି। ଆମର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଏବଂ ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇବା ଯୋଗୁଁ ଏହି ସବୁ ଘଟେ। ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞ ତଥା ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଅଭ୍ୟାସକାରୀ ଜୁହି କପୁର କିଛି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି, ଯାହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅମ୍ଳତା ଦୂର କରିପାରିବେ। ଜୁହି କପୁର ଏହି ଭିଡିଓକୁ ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଅଧିକାଂଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅମ୍ଳତା ଖରାପ ଜୀବନଶୈଳୀର ଫଳାଫଳ ଅଟେ,

ଯଦି ଆପଣ ବିଳମ୍ବରେ ଶୋଇଥିବେ ଏବଂ ଭୁଲ ସମୟରେ ଖାଇବେ, ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହେବେ ଅମ୍ଳତା କାହିଁକି ହୁଏ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ପେଟରେ ଉତ୍ତାପ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତାପରେ ଗରମ ଜିନିଷ, ମସଲା କିମ୍ବା ଅମ୍ଳଜାନ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ।

sleep

 

ଅମ୍ଳର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କଣ ଛାତି ଏବଂ ଗଳାରେ ଜଳୁଥିବା ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଶୁଖିଲା କାଶ ପେଟ ବୃଦ୍ଧି ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସ ଖଟା ବେଲିଚିଂ ଅମ୍ଳତା ଅଧିକ ହେଲେ ବାନ୍ତି ହୁଏ ବାନ୍ତିରେ ଅମ୍ଳୀୟ କିମ୍ବା ଖଟା ପଦାର୍ଥର ନିର୍ଗମନ। ଅମ୍ଳତା ଦୂର କରିବା ପାଇଁ କଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ପ୍ରଥମେ କଦଳୀ ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ଅଭ୍ୟାସକାରୀମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଦିନକୁ କଦଳୀରୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି,

banana

 

ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଅମ୍ଳତା ସମସ୍ୟାର ଅଧା ସମାଧାନ ହେବ। ଦ୍ୱିତୀୟରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଜୁହି କପୁରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ 1-2 ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ଭିଜାଯାଇଥିବା 1-2 ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଖାଆନ୍ତୁ ମନେରଖ, ପ୍ରକୃତିରେ ଥଣ୍ଡା ହେଉଛି ଅବଧି ସମୟରେ କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ।

ନଡିଆ ପାଣି ନଡ଼ିଆ ପାଣି ଏସିଡିଟିରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ପାନୀୟ ଭାବରେ କାମ କରେ। ପୁଷ୍ଟିକର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 11 ଟା ପରେ ନଡିଆ ପାଣି ପିଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଏହା ଅମ୍ଳତାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *