cancer

ରକ୍ତ କର୍କଟ କଣ ଓ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

HEALTH

ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚିନ୍ତା ତୁଳନାରେ ଲ୍ୟୁକେମିଆ ଲକ୍ଷଣ ସବୁବେଳେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ। ଯଦି ତୁମେ ସାଇନସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ବିକାଶ କର, ତୁମର ମୁହଁରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଚାପ ତୁମକୁ ସୂଚାଇବ ଯଦି ତୁମେ ବାଥରୁମକୁ ଦୌଡୁଛ ଏବଂ ଯିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ, ତୁମେ ବୋଧହୁଏ ଅନୁମାନ କରିପାରିବ ଯେ ତୁମର ମୂତ୍ରନଳୀ ସଂକ୍ରମଣ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ କ୍ୱଚିତ୍ ଲ୍ୟୁକେମିଆର କୌଣସି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି – କିମ୍ବା “ଚେତାବନୀ ଚିହ୍ନ” ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ସହଜରେ ଦାୟୀ ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଥକ୍କା ନିଅନ୍ତୁ। ଏହି ସାଧାରଣ ଲ୍ୟୁକେମିଆ ଲକ୍ଷଣକୁ ଏକ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ କିମ୍ବା ଚାପ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସହଜରେ ଚକ୍କର କରାଯାଇପାରେ। ଲ୍ୟୁକେମିଆର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଲକ୍ଷଣ ପାଇଁ ସମାନ, ଯେପରିକି ରାତିର ଝାଳ କିମ୍ବା ସହଜରେ କ୍ଷତ ହେବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ଏହି ସମସ୍ତ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଲକ୍ଷଣ ଶେଷରେ ଏହି ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପାରେ। ତଥାପି,

ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର କିପରି ଅନୁଭବ କରେ ଏବଂ ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଥିବା ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକ ଅବସ୍ଥାରେ ଏକ ରୋଗ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ଏବଂ ASAP ଚିକିତ୍ସା ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏଠାରେ କିଛି ଲ୍ୟୁକେମିଆ ଲକ୍ଷଣ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଉଚିତ। ଲ୍ୟୁକେମିଆର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଲ୍ୟୁକେମିଆର ପ୍ରକୃତ ଲକ୍ଷଣ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କେଉଁ ପ୍ରକାର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଭିନ୍ନ ହୋଇପାରେ ମାୟୋ କ୍ଲିନିକ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ବୟସ୍କମାନଙ୍କଠାରେ କେତେକ ସାଧାରଣ ଲ୍ୟୁକେମିଆ ଲକ୍ଷଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇପାରେ। କ୍ରନିକ୍ ଥକ୍କା ଏବଂ ଦୁର୍ବଳତା ଜ୍ୱର କିମ୍ବା ଥଣ୍ଡା ବାରମ୍ବାର ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି ଅଜାଣତରେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ସହଜରେ ଘା ’କିମ୍ବା ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ପ୍ରବୃତ୍ତି।

blood 1

ଫୁଲିଯାଇଥିବା ଲସିକା ଗ୍ରନ୍ଥି ବାରମ୍ବାର ରାତିର ଝାଳ ହାଡ଼ରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା କିମ୍ବା କୋମଳତା ଏହା ସହିତ, ଆପଣ ଲ୍ୟୁକେମିଆର ସମସ୍ତ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ଏବଂ ଆପଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅନ୍ୟ ସହଜରେ ସହଜରେ ଦାୟୀ ହୋଇପାରନ୍ତି। କ୍ରନିକ୍ ଲ୍ୟୁକେମିଆ ବିଷୟରେ ଏହା ସତ୍ୟ ଅଟେ, ଯାହା ରୋଗର ଧୀର, କମ୍ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ରୂପ ଅଟେ, ଫିନିକ୍ସର ଆମେରିକାର କର୍କଟ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ରର ହେମାଟୋଲୋଜିକ୍ ମାଲିଗାନାନ୍ସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଜେଫ୍ରି ସ୍କ୍ରାଇବର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ କହିଛନ୍ତି। ଡକ୍ଟର ଶ୍ରେବର୍ କୁହନ୍ତି, “କିଛି ଲୋକ ସୁସ୍ଥତା ଯାଞ୍ଚ କିମ୍ବା ଆଣ୍ଠୁ ଅସ୍ତ୍ରୋପଚାର ଭଳି କିଛି ପାଇଁ ଯିବେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ରକ୍ତ କାମ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଧଳା ଗଣନା ହାସ୍ୟାସ୍ପଦ ଭାବରେ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ।

blood

ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଭଲ ଅନୁଭବ କରେ ସେପରି ଉପସ୍ଥାପନା କରେ ଏବଂ ଲ୍ୟୁକେମିଆ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୁଏ ଏହା କ୍ରନିକ୍ ଲ୍ୟୁକେମିଆ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ଏହା ଏକ ପ୍ରକାର ଗର୍ଜନ କରେ।” ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଏପରିକି ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ଯଦି ସେହି ନିତ୍ୟ ବ୍ୟବହାର୍ଯ୍ୟ ରକ୍ତ ପରୀକ୍ଷା ହୋଇନଥାନ୍ତା ତେବେ ସେମାନଙ୍କଠାରେ ଲ୍ୟୁକେମିଆ ହୋଇଥିଲା। Rs, ୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରନ୍ତୁ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜୋମାଟୋ ଡେଲିଭର ଖାଦ୍ୟ ସହିତ ମାସକୁ 20,000 ଏବଂ ଯୋଗଦାନ ବୋନସ୍, ମାସକୁ, 000 20,000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଆଜି ଯୋଗ ଦିଅନ୍ତୁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ତୀବ୍ର ଲ୍ୟୁକେମିଆ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଅଧିକ ଚିହ୍ନିତ ହେବାକୁ ଲାଗେ।

କାଲିଫର୍ନିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ସାନ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍କୋ ହେଲଥ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ପ୍ରକାରର ଲ୍ୟୁକେମିଆ ହଠାତ୍ ଆସିପାରେ, ବେଳେବେଳେ ଦିନ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆକସ୍ମିକ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ଏକ ଲାଲ୍ ପତାକା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ଯାହା କିଛି ଭୁଲ୍ ଅଟେ। ପ୍ରକାର ନିର୍ବିଶେଷରେ, ଏହାର ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହି ରୋଗ ଧରିବା ସଫଳ ଚିକିତ୍ସାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କିଛି ଥାଏ ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ଵରା ଯାଞ୍ଚ କରିବା ସର୍ବଦା ଭଲ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *