peta

ହୃଦରୋଗ କିପରି ହୁଏ।

HEALTH

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଛାତିର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଓ ହୃଦରୋଗର ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ଜାଣିପାରନ୍ତି ନାହିଁ।ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଛାତିର ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ଆଉ କଣ୍।ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଛାତିର ମଝିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆସେ ବୋଲି କୁହେ ତେବେ ତାହା ହୃଦଘାତ ଅଟେ।ଯଦି ପୁରା ଛାତି, ନାହିର ତଳେ ଯନ୍ତ୍ରଣା,ପେଟ ପୋଡ଼ିବା ଓ ବାନ୍ତି ଏ ସବୁ ପେଟ ଖରାପର ଲକ୍ଷଣ। ଯେତେବେଳେ ହୃୟସ୍ପର୍ଶୀ ରୋଗର ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ତେବେ ରୋଗୀ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି ଜନିପରିନଥାଏ ଓ ଛାତି ବହୁତ୍ ଭାରି ଲାଗିଥାଏ। କିଛି ଲୋକ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଯେପରି ତାଙ୍କ ଛାତିରେ କିଏ ପାଦ ରଖିଦେଲା ଭଳି ତାଙ୍କୁ ଲାଗେ।

ହୃୟସ୍ପର୍ଶୀ ରୋଗ ବେଳେ ବହୁତ୍ ଡର ଆସିଥାଏ ଯେପରିକି ମୃତ୍ୟୁର ଡର। ଶରୀର ସାରା ଝାଳ ବାହାରିବା।ଏହି ଦରଜ ମୁଁହ କିମ୍ବା ଶରୀରର କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ବି ଚାଲିଯାଏ।ଯଦି ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଶିରର ତଳେ ହୁଏ ତେବେ ଆମେ ହୃଦରୋଗ ବୋଲି ଜାଣିବା।ଏହି ଦୁଇ ଯନ୍ତ୍ରଣା କାହିଁକି ସମାନ ଅଟେ। କାରଣ ଖାଇବା ନଳୀ ଓ ପେଟ ହୃଦୟ ର ପାଖା ପାଖି ରହିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଏହାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମାନ ହୋଇଥାଏ।

heart 1
ଆପଣ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏକ ଅଣ୍ଟାସିଡ ରଖନ୍ତୁ କାରଣ ଯଦି ହଟାତ କୌଣସି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଅଣ୍ଟାସିଡ କୁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇଲେ ଯଦି ଆମର ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଯାଏ ତେବେ ଏହା ଗ୍ୟାସ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ବୋଲି ଆମେ ଜାଣିବା।ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ସବୁବେଳେ ସର୍ବିତ୍ରେଟର ବାଟିକା ରଖନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚେଇପାରିବ।

pain

ଯଦି ଏହାକୁ ଆପଣ ଜିଭର ତଳେ ଏହାକୁ ରଖିବେ ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ହୃଦରୋଗ୍ କୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଭଲ ରଖିପାରିବ।ଏହା ରଖିବା ଦ୍ଵାରା ହୃଦୟକୁ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ହୋଇପାରିବ।ଆପଣ ଇସିଜି ଟେଷ୍ଟ କରି ଆପଣଙ୍କର ହୃଦୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଅଛି ବୋଲି ଜାଣିପାରିବେ। ଏହାପରେ ମଧ୍ୟ ଟ୍ରପ ଟି ଓ ସିପିକେ ଟେଷ୍ଟ ଏହା ଦ୍ଵାରା ଆମେ ମଧ୍ୟ ଆମର ହୃଦ୍ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଅଛି ବୋଲି ଜାଣିପାରିବେ।

ଯଦି ଏସିଡିଟ ରହିଥାଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଆମେ ଏଣ୍ଡୋସ୍କୋପି ଦ୍ଵାରା ଜାଣିପାରିବେ। ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ହେଲେ ଆମକୁ ମସଲା ଖାଦ୍ୟ କମେଇବା କୁ ପଡ଼ିବ। ପନିପରିବା ଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ପାଣି ଯଥେଷ୍ଟ ମାତ୍ରାରେ ପିଇବା ଜରୁରୀ। ଏବଂ ହୃଦୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ୍ ପ୍ରାୟତ ଗ୍ୟାସ ଯୋଗୁ ହୋଇଥାଏ।ଏହି ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କଲେ ଆମେ ହୃୟସ୍ପର୍ଶୀ ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତ ହେବା।ଆମେ ଶୋଇବା ବେଳେ ଯଦି ଆମ ମୁଣ୍ଡ ଟିକେ ଉଁଚାରେ ରଖି ଶୋଇବା ତେବେ ଆମ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ।ଏହାଦ୍ବାରା ଆମ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *