gaja

କରୁଛନ୍ତି କି ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ବ୍ରତ | ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱ କଣ ରହିଛି |

NEWS

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଭାଦ୍ରବ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ଅଷ୍ଟମ ତାରିଖରୁ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଉପବାସ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ 16 ଦିନିଆ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ଉପବାସ ଅଶ୍ୱିନ ମାସର କୃଷ୍ଣପକ୍ଷର ଅଷ୍ଟମୀ ତାରିଖରେ ସମାପ୍ତ ହେବ। ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗଜଲକ୍ଷ୍ମୀ ବ୍ରତ 29 ସେପ୍ଟେମ୍ବର, ବୁଧବାର ଦିନ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧର୍ମକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ମାଆ ଏକ ହାତୀ ଉପରେ କମଲ ଆସନରେ ବସିଛନ୍ତି। ଏହି ଧର୍ମକୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ

ଏବଂ ଗୌରବ ଆଣିଥାଏ ଜାଣ, ଉପବାସର ତାରିଖ, ଶୁଭ ସମୟ ଏବଂ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି। ଉପବାସ ତାରିଖ ଏବଂ ଶୁଭ ସମୟ ଉପବାସର ତାରିଖ ଅଶ୍ୱିନ୍ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଅଷ୍ଟମୀ ତାରିଖ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି 28 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଦିନ 06:07 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ 29 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଦିନ 08:29 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ। ଏହି ଦିନ ଗଜ ଲକ୍ଷ୍ମୀମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ, ମାତାର ଏହି ରୂପରେ ଚଢୁଥିବା ହାତୀକୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଆପଣ ଏହି ଦିନ ମାଟି କିମ୍ବା ରୂପା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏକ ହାତୀକୁ ପୂଜା କରିପାରିବେ।

 

laxmi

 

ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ, ସକାଳୁ ଉଠି ଗାଧୋଇବା ଉଚିତ୍ ଏହା ପରେ, ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ପରେ, ଉପବାସର ଶପଥ ନେବା ଉଚିତ। ମନ୍ଦିରରେ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ଛିଞ୍ଚି ମନ୍ଦିର ସଫା କରି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ରୋଲୀ-କୁମ୍କୁମ୍ ସହିତ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାରେ ତିଲକ ଲଗାନ୍ତୁ। ଅକ୍ଷତଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଅଫର୍ କରନ୍ତୁ ଏହା ପରେ, ମାଙ୍କୁ ଫୁଲରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଫୁଲମାଳ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଚଲିସା ଏବଂ ଆରତୀ ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏହା ପରେ,

laxmi 1

 

ଫଳ ଏବଂ ମିଠା ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରଦାନ କରି ପ୍ରସାଦ ବଣ୍ଟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ଫଳକୁ ଦିନସାରା ଶୀଘ୍ର ରଖନ୍ତୁ। ଏହି ପୂଜା ପରେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ମଇଦା ଏବଂ କଦଳୀ ସହିତ ଏକ ବର୍ଗ ତିଆରି କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ କାଲାଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରନ୍ତୁ। ଏକ ପୋଷ୍ଟରେ ଏକ ସଫା କପଡା ରଖ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଏକ ହାତୀର ମୂର୍ତ୍ତି ରଖ। ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ କାଲାଶ ଉପରେ ରଖାଯାଇଥିବା

ଏକ ପାତ୍ରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ଅଳଙ୍କାର କିମ୍ବା ମୁଦ୍ରା ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ମାତାଙ୍କୁ ଧୂପ, ଦୀପ ଏବଂ ନାଭିଡ଼ିଆ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଅତର ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କର, ଚଲିସା ଏବଂ ଆରତୀ ପାଠ କର ଏବଂ ଭୋଗକୁ ମାତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କର।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *