puja

ନବରାତ୍ରୀ ପୂଜାରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ।

NEWS

ଯଦି ସମସ୍ତ 9 ଟି ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ, ତେବେ ଦେବୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ବିଶେଷ ଅନୁଗ୍ରହ ଦେଖାନ୍ତି। ଏହି ମାସରେ ମାତାଙ୍କୁ ଉପାସନା କରି ଉପବାସ କରି ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଘରେ ରହିଥାଏ। ସମସ୍ତ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଘର ଭିତରୁ ବାହାର ହୋଇଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଘରେ ଜଳୁଥିବା ମା’ର ଅନନ୍ତ ଜ୍ୱଳନ୍ତ କାରଣରୁ ଘରର ପରିବେଶ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ଭକ୍ତ ହୋଇଯାଏ।

ନବରାତ୍ରୀ ପୂଜା ସମୟରେ ଆମର ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଅନେକ ବିଶେଷ ନିୟମ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ। ଯଦି ଏହି ବିଶେଷ ନିୟମ ପାଳନ ନହୁଏ, ତେବେ ମାତା କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘର ଭିତରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ, ଆସନ୍ତୁ ସେହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା, ଯାହା ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ।

Durga-Mata1

 

ନବ ରାତ୍ରିରେ ପୂଜା ସମୟରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ। ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଚାଉଳ ଭଙ୍ଗା ନହେବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହି ସମୟରେ ପୂଜାରେ ଚାଉଳର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଚାଉଳକୁ ମା’ଙ୍କୁ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ହଳଦିଆ ହେବା ଉଚିତ। ପୂଜା ସମୟରେ, ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଦୀପ ଜଳିବା ଉଚିତ ଯଦି ପୂଜା ମଝିରେ ଦୀପ ଲିଭିଯାଏ, ତେବେ ଭକ୍ତ ପୂଜାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫଳ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ।

durga 2

 

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଘର ଭିତରେ ଘିର ଦୀପ ଜାଳନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଘରର ଭସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର କରିଥାଏ। ନବବ୍ରତୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ପଞ୍ଚଦେବ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଗଣେଶ, ଶିବ, ଦୁର୍ଗା ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ଉପରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ। ଏହା କରି, ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅନୁଗ୍ରହ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ନବରାତ୍ରି ପୂଜାରେ କେବେବି ଭଙ୍ଗା ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାଆ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରେ। ପୂଜା ପୂର୍ବରୁ ପୂଜା ସ୍ଥାନକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରନ୍ତୁ।

ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ପୂଜା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ ଚମଡ଼ା ବେଲ୍ଟ କିମ୍ବା ପର୍ସ ନଥାଏ ଏହାକୁ ଅପମାନଜନକ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ଦେବତା, ପାରିବାରିକ ଦେବତା, ଘରର ବାସ୍ତୁ ଦେବତା ଇତ୍ୟାଦି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କରିବା ଉଚିତ। ସେମାନଙ୍କର ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ଉପାସନା ସହିତ ସମୃଦ୍ଧତା ଘରେ ରହିଥାଏ। ପୂଜା ସମୟରେ ଯଦି ଆପଣ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି, ତେବେ ମା ଦୁର୍ଗା ଏଥିରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *