naba

ଜାଣନ୍ତୁ ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମୀ ଏବଂ ନବମୀ ତାରିଖ ଏବଂ ଉପାସନର ଶୁଭ ସମୟ।

NEWS

ଏହି ବର୍ଷ ନବରାତ୍ରୀ 07 ଅକ୍ଟୋବରରୁ 14 ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଆଠ ଦିନ ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମୀ ଏବଂ ନବମୀ ତାରିଖ କ’ଣ ଏବଂ ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ କ’ଣ। ହିନ୍ଦୀ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ, ଅଶ୍ୱିନ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପକ୍ଷରେ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀଙ୍କ ଉପବାସ ଏବଂ ଉପାସନା ନିୟମ ରହିଛି।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନବରାତ୍ରୀ ଶୁକ୍ଳ ପକ୍ଷର ପ୍ରତୀପଡା ତାରିଖରୁ ନବମୀ ତିଥି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସଂଗଠିତ ହୋଇଥିଲେ। ନବବ୍ରତର ନଅ ଦିନରେ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ନଅଟି ଭିନ୍ନ ରୂପ ପୂଜା କରାଯାଏ। ନବରାତ୍ରୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ଅଷ୍ଟମୀ ଏବଂ ନବମୀ ତିଥିଙ୍କର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ଏହି ଦିନ ମହାଗୌରୀ ଏବଂ ସିଦ୍ଧଧତ୍ରୀ ମାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ।

durga 1

 

ଏହି ବର୍ଷ ନବରାତ୍ରୀ 07 ଅକ୍ଟୋବରରୁ 14 ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ ଆଠ ଦିନ ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବରାତ୍ରୀ ଅଷ୍ଟମୀ ଏବଂ ନବମୀ ତାରିଖ କ’ଣ ଏବଂ ପୂଜା ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ କ’ଣ। ଅଷ୍ଟମୀ ତାରିଖ ଏବଂ ପୂଜା ସମୟ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥି ଅଶ୍ୱିନ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପାକ୍ସର ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ପୂଜା କରାଯାଏ।

durga 2

 

ପଞ୍ଚଙ୍ଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅଷ୍ଟମୀ ତାରିଖ 12 ଅକ୍ଟୋବରରେ 09.47 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ 13 ଅକ୍ଟୋବରରେ ରାତି 08.08 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ। ଉଦୟ ତିଥିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅଷ୍ଟମ ତିଥିଙ୍କୁ 13 ଅକ୍ଟୋବର, ବୁଧବାର ଦିନ ପୂଜା କରାଯିବ। ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ମହାଗୁରୀ ରୂପ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ 03:23 AM ରୁ 04:56 AM, ଅମୃତ କଲ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମା ମୃହୂର୍ତ 04:48 AM ରୁ 05:36 AM ଅଟେ।

ନବମୀ ତାରିଖ ଏବଂ ପୂଜା ସମୟ ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀଙ୍କ ନବମୀ ତାରିଖ ଅକ୍ଟୋବର 13 ତାରିଖ 08:09 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର 14 ରେ ସନ୍ଧ୍ୟା 06:54 ରେ ଶେଷ ହେବ। ତେଣୁ ନବମୀ ତାରିଖର ପୂଜା 14 ଅକ୍ଟୋବର 2021, ଗୁରୁବାର ଦିନ କରାଯିବ। ଏହି ଦିନ ମା ସିଦ୍ଧଧତ୍ରୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଏକ ନିୟମ ଅଛି। ଏହା ସହିତ ନବମୀ ଦିନ ଝିଅ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ନବମୀ ଦିନ ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ ଅଭିଜିତ୍ ମୁହୁର୍ତ୍ତାରେ ସକାଳ 11.43 ରୁ 12.30 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିବ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅମୃତ କାଲ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମା ମୁହୁର୍ତ୍ତାରେ ପୂଜା କରିବା ମଧ୍ୟ ଶୁଭ ଅଟେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *