hanuman

ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ | ସ୍ୱୟଂ ହନୁମାନ ଏହି ସମସ୍ୟା ଗୁଡିକୁ ମୁକ୍ତି କରିଥାନ୍ତି। ଥରେ ଏପରି କରି ଦେଖନ୍ତୁ ।

RASIPHALA

ବିର ହନୁମାନଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ଜପ କଲେ ସମସ୍ତ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଲୋପ ପାଇଯାଏ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଶରୀରରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି କିମ୍ବା ଆପଣ କୌଣସି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ହନୁମାନଙ୍କ ଚାଲିଶା କୁ ପଢିବା ଉଚିତ୍। ହନୁମାନ ଗୋସ୍ୱାମୀ ତୁଲସିଦାସଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଥରେ ଯେତେବେଳେ କ୍ରୋଧ ହେତୁ ତାଙ୍କ ବାହୁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ପାଇଲା, ତୁଲସିଦାସ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଉତ୍ସ ରଚନା କରିଥିଲେ। ଯଦି ଆପଣ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍, ଭାଟା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଲଙ୍କେକ୍ସ, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଇତ୍ୟାଦି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦ୍ୱାରା ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଆଗରେ ଏକ ହାଣ୍ଡି ପାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ମୁହୁର୍ତ୍ତକୁ 26 କିମ୍ବା 21 ଦିନ ଦେଖିବା ପରେ ହନୁମାନଙ୍କ ଚାଲିଶାକୁ ପଢ଼ନ୍ତୁ।

ପ୍ରତିଦିନ ସେହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଅନ୍ୟ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ। ହନୁମାନଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଆପଣ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। କୋର୍ଟ ଜେଲର ବନ୍ଧନରୁ ମୁକ୍ତି ହନୁମାନ ହେଉଛନ୍ତି ‘ବାଣ୍ଡି ଛୋଡ’ ବାବା। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ରହି ନାହାଁନ୍ତି। କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବନ୍ଧକ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ ଯିଏ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପଢ଼ନ୍ତି। ଜେଲ ସଙ୍କଟ ତାଙ୍କ ଉପରେ କେବେ ଆସେ ନାହିଁ। ସେ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ବନ୍ଧନରୁ ମୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜର ଭୁଲ୍ ହେତୁ କାରାଗାରରେ ଅଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ସେ ଏକ ସଂକଳ୍ପ ନେଇ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ହନୁମାନ ଚଲିସାଙ୍କୁ 108 ଥର ପାଠ କରିବା ଉଚିତ୍, ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ଦୁଷ୍କର୍ମ କରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି।

hanuman

ହନୁମାନଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଏହିପରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଜେଲରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କର ମାମଲା କୋର୍ଟରେ ଚାଲିଛି, ତେବେ ଆପଣ ଜିତିବେ। ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳବାର ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରକୁ ଗୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଗ୍ରାମ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଘରେ ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପାଠ କରନ୍ତୁ। ମେସେଜ୍ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଅଧ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ କାହା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ 21 ଦିନ ସମାପ୍ତ ହେବ, ତେବେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଚୋଲା ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ହନୁମାନଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ତୁମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କୋର୍ଟରୁ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷରେ ଖଲାସ ହେବ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟବହାର

hanumann2

ଏବଂ ଦାନର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ତମ୍ବା, ସୁନା, ସାଫ୍ରନ୍, ମସ୍କ, ଗହମ, ନାଲି ଚନ୍ଦନ, ନାଲି ଗୋଲାପ, ସିନ୍ଦୁର, ମହୁ, ନାଲି ଫୁଲ, ସିଂହ, ହରିଣ, ମସୁର ଡାଲି, ନାଲି କାନର୍, ଲାଲ୍ ଚିଲି, ନାଲି ପଥର, ନାଲି ପ୍ରବାହ। ଏକ ପତ୍ରରେ ରଖି ମଇଦାରେ ତିଆରି ଏକ ପ୍ରଦୀପକୁ ଆଲୋକିତ କରନ୍ତୁ। ଏହିପରି ପାଞ୍ଚଟି ପତ୍ର ଉପରେ ପାଞ୍ଚଟି ଦୀପ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ରଖନ୍ତୁ। ଅତିକମରେ 11 ମଙ୍ଗଳବାରରେ ଏହା କରନ୍ତୁ। ଯେକୌଣସି ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରରେ ଦୁଇଟି ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ହନୁମାନ ଚଲିସାଙ୍କୁ 11 ଥର ପାଠ କରନ୍ତୁ। ପ୍ରଥମେ ଦେଶୀ ଘିର ଏକ ଛୋଟ ଦୀପ ଜାଳ ଦ୍ୱିତୀୟରେ ଦୁଇଟି ଆଲୋକ ସହିତ ଏକ ବଡ ଦୀପ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଲବଙ୍ଗ ଲଗାଯାଇଛି ଏବଂ ଯାହା ରାତିସାରା ଜଳିଯାଏ। ଛୋଟ ଦୀପ ଆପଣଙ୍କ ଡାହାଣ ପଟେ ଏବଂ ବଡ ଦୀପ ହନୁମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ରହିବ ପାଞ୍ଚ ମଙ୍ଗଳବାର ପାଇଁ ଏହା କରନ୍ତୁ।

ଚାକିରିରେ ଯଦି ଆପଣ ବେକାର କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ଚାଲୁ ନାହିଁ ତେବେ ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମନ୍ଦିରରେ ସୁନ୍ଦରକଣ୍ଡ ପାଠ କରିବା ଉଚିତ୍। ଦୈନିକ ହନୁମାନ ଚଲିସା ପଢ଼ନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରତି ମଙ୍ଗଳବାର ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ପାଞ୍ଚ ଶନିବାର ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଚୋଲା ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ଯେ କୌଣସି ଶନିବାର ଦିନ ପାଞ୍ଚଥର ଜପ କରନ୍ତୁ। ତୁମେ ନାରାୟଣକୁ ତୁମର ଅନୁଷ୍ଠାନରେ ଏକ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ଟାଙ୍ଗିଦିଅ, ନାଡା ସହିତ ବାନ୍ଧି ଗୋଟିଏ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଝୁଲୁଛ। ଦ୍ୱିତୀୟତ ଯଦି ଆପଣ ଚାକିରି ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏକ ଚାକିରି ସାକ୍ଷାତକାର ପାଇଁ ଯାଆନ୍ତୁ ତାପରେ ପକେଟରେ ଏକ ନାଲି ରୁମାଲ କିମ୍ବା କୌଣସି ନାଲି କପଡା ରଖନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଏକ ଲାଲ୍ ସାର୍ଟ ମଧ୍ୟ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଆପଣ ଯେତିକି ଲାଲ୍ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଲାଲ ରଙ୍ଗ ଚମତ୍କାର ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ଏହା ଉତ୍ତମ ଦେଖାଯିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *