garuda

ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଗରୁଡ ପୁରାଣ ପୁରାଣର ମହତ୍ୱ ବିଷୟରେ | ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧା କେବେ ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ।

NEWS

ଗରୁଡ ପୁରାଣ ଜଗତର ରକ୍ଷକ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। ଏଥିରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପ୍ରତି ଭକ୍ତିର ଗୌରବ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ଜୀବନକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ନୀତିକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ସେହି ଜିନିଷଗୁଡିକ କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନକୁ ଖୁସି କିମ୍ବା ଦୁଖ ଦେଇପାରେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ନାରାୟଣ ନିଜେ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ସବୁକିଛି ତାଙ୍କ ଗାଡି ଗାରୁଦାକୁ କହିଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଗାରୁଦା ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ଜଡିତ କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିଥିଲେ।

ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଲେଖାଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିନିଷର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ କେବଳ ମାନବ ଜୀବନକୁ ଖୁସି ଏବଂ ସହଜ କରିବା। ଏଥିରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ନୀତି ଏବଂ ନିୟମକୁ ଅନୁସରଣ କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆତ୍ମା ​​ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପରିତ୍ରାଣ ପାଇଥାଏ। ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ସେହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ ଏଠାରେ ଜାଣ, ଯାହା ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଥାଏ, ତା’ହେଲେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଅସୁବିଧା କେବେ ବି ଶେଷ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଅହଂକାରୀ ଗର୍ବ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରାୟତ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅପମାନିତ କରନ୍ତି।

garuda 1

ସମୟ ସହିତ ତାଙ୍କର ଇଗୋ ବଢେ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ବ୍ୟକ୍ତି ଉତ୍ସାହରେ ଭୁଲ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ପତନର ରାସ୍ତା ନିଶ୍ଚିତ ହୁଏ। ପ୍ରଲୋଭନକାରୀ ଗରୁଡ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଧନ ଉପରେ କେହି କେବେ ଲୋଭୀ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯିଏ ଏହା କରେ, ସେ କଦାପି ଖୁସି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ତାଙ୍କର ଇଚ୍ଛା କେବେ ବି ଶେଷ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ଲୋଭ ଯୋଗୁଁ ସେ ଭୁଲ କାମ ଜାରି ରଖନ୍ତି ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦିନେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତି ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ।

garuda 2

ରାତିରେ ଦହି ଖାଏ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଗରୁଡ ପୁରାଣରେ ଅନେକ ଲେଖା ହୋଇଛି ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ନିଷେଧ ରାତିରେ ଶରୀରରେ ଅଧିକ ଚମକ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ଦହି, ପ୍ରକୃତିର ଥଣ୍ଡା ହୋଇ, ଚମକ ବଢାଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶରୀରରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜେ। ଯଦି ତୁମର ଶରୀର ଅସୁସ୍ଥ ହୁଏ, ତେବେ ତୁମେ କରୁଥିବା ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ପ୍ରଭାବିତ ହେବ।

ତେଣୁ ଜୀବନକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ। ମଇଳା ପରିଧାନକାରୀ ଯେଉଁମାନେ ମଇଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକତା ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି ଏବଂ ରୋଗ ସେମାନଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ ଶରୀର ଏବଂ ଅର୍ଥ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ ତେଣୁ, ସୁଖମୟ ଜୀବନ ପାଇଁ, ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତାର ଯତ୍ନ ନିଅ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *