lone

ଘର ପାଇଁ ଲୋନ ଆଣିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ଏହି ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ବ୍ୟାଙ୍କ ସେମାନଙ୍କ ଘର ଋଣ ହାରକୁ ଆହୁରି ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି ଗୃହ ଋଣ ହାର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଚାଲିଛି। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କରୋନା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ଘର କିଣିବାକୁ ଇଚ୍ଛା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଘର କିଣିବାକୁ କିମ୍ବା ନିଜର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ କହିବା। ଯେକୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଋଣ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆୟ ଏବଂ ପରିଶୋଧ କ୍ଷମତାକୁ ଦେଖି ଋଣ ଦେଇଥାଏ।

ଋଣ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ୱେବସାଇଟରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଋଣ ଯୋଗ୍ୟତା କିମ୍ବା EMI କାଲକୁଲେଟର ପରି ହେବ। ଏହା ସହିତ ଗ୍ରାହକ ଜାଣିପାରିବେ ଯେ ସେ ଋଣ ପାଇବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ କି ନୁହେଁ। ଘର ଲୋନ ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ। 21 ରୁ 65 ବର୍ଷ ବୟସର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଘର ଲୋନ ଉପଲବ୍ଧ। ଋଣ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଦରମାଠାରୁ ରୋଜଗାର କରିବା ଉଚିତ୍ କିମ୍ବା ସେମାନେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିବେ।

home

ଗୃହ ଲୋନ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କ ସର୍ବନିମ୍ନ ଦରମା କିମ୍ବା ଆୟ ମାସକୁ 25 ଟଙ୍କା ହେବା ଉଚିତ। ଘର ଲୋନ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ସର୍ବନିମ୍ନ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ହେଉଛି 750 ଋଣ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ 5 ବର୍ଷରୁ 30 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ। ଏଠାରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ ଯେ ଘର ଲୋନ ପାଇଁ ଏହା ସାଧାରଣ ନିୟମ ଲୋନ ଆବେଦନ କାରୀଙ୍କ କ୍ରେଡିଟ୍ ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ କ୍ରେଡିଟ୍ ସ୍କୋର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ଋଣ ପ୍ରଦାନକାରୀ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ NBFC ର ସର୍ତ୍ତ ଏବଂ ସର୍ତ୍ତ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ମୁଁ କେତେ ଘର ପାଇଁ ଲୋନ ପାଇ ପାରିବି ସାଧାରଣତ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୂଲ୍ୟର 80 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୁଣ ଉପଲବ୍ଧ।

emi

20% ଡାଉନ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଏକ୍ସପର୍ଟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, EMI ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଆୟର 60 ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ହେବା ଉଚିତ୍। ତେବେ 2 ରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରୋଇ ଋଣ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ମୁଁ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଘର ଲୋନ ପାଇ ପାରିବି କି। ଗ୍ରାହକ ଯେଉଁମାନେ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଘର ଋଣ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ସେମାନେ ସଚେତନ ହେବା ଉଚିତ ଯେ ସମସ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଋଣ ଦେଉଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ସେମାନେ ଜାଣିବା ଉଚିତ।

ଯେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଋଣ ଦିଅନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରାଶି ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହିପରି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ କିସ୍ତିରେ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘର ନିର୍ମାଣର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। କେତେକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଛୋଟ ଋଣ ରାଶି ଦେଇପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ନେବା ଭଲ ହେବ। ଏହା ଏକ ସ୍ୱଳ୍ପ ମିଆଦି ଋଣ ଏବଂ ଏହାର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ଅଧିକ ନମନୀୟ ହୋଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *