lembu

ଚର୍ମର ରଙ୍ଗ ବଦଳି ଯିବ – ଚର୍ମର ଚମକ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁର ଏହି ବ୍ୟବହାର ଥରେ କରନ୍ତୁ।

HEALTH

ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି। ତେଣୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ, ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ। ଚେହେରାରେ ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ସିଧାସଳଖ ମୁହଁରେ ଲଗାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ। ଚର୍ମ ସ୍ୱରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚେହେରାରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମର ସ୍ୱର ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ,

ତେଣୁ ଗାଢ଼ଏବଂ ଗାଢ଼ ଚର୍ମ ଟୋନ୍ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ରସ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ ସଫା ଏବଂ କେତେକ ସ୍ଥାନରେ କଳା ଦେଖାଯାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ସମସ୍ୟା ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିଥାଏ।

lembu

ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଚର୍ମକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଚର୍ମ ଜ୍ୱର ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ସିଧାସଳଖ ମୁହଁରେ ଲଗାଇଲେ ଚର୍ମ ଜ୍ .ର ହୋଇପାରେ। ଏହା ଚର୍ମକୁ ବାରମ୍ବାର ଘଷିବା ପରି ଅନୁଭବ କରେ, ଯାହା ଚର୍ମରେ ଲାଲ ରଙ୍ଗର କାରଣ ହୋଇପାରେ, ତେଣୁ ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ସିଧାସଳଖ ମୁହଁରେ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

lemon

ଚର୍ମର pH ସ୍ତରକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବ ଚର୍ମରେ ସିଧାସଳଖ ଲେମ୍ବୁ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସ୍ତର ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା pH ସ୍ତରକୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥାଏ। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉତ୍ତେଜନା ଏବଂ ହାଇପର ପିଗମେଣ୍ଟେସନ୍ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ ତେଣୁ ଏହାକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ବ୍ରଣ ସମସ୍ୟା ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ମୁହଁରେ ପିମ୍ପଲ୍ ଥାଏ କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ହାଇଲାଇଟ୍ କରିପାରେ। ଲେମ୍ବୁ ରସରେ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ଅଧିକ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପିମ୍ଫଲ ଫାଟିଯାଏ ଏବଂ ସେଥିରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ।

ମୁହଁରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ପାଣିରେ ମିଶାଇବା ଉଚିତ୍ କିମ୍ବା 5-6 ବୁନ୍ଦା ଲେମ୍ବୁ ରସକୁ ଏକ ଚାମଚ ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲରେ ରଖିବା ଏବଂ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ହାତରେ ମୁହଁରେ ଲଗାଇବା ଭଲ ସେହି ସମୟରେ, ଅଧା ଚାମଚ ଗ୍ଲାଇସେରିନକୁ ମଧ୍ୟ ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ ସହିତ ମିଶ୍ରଣ କରାଯାଇପାରେ ଏହାକୁ ଏକ ଟୋନିଂ କ୍ରିମ୍ ଭାବରେ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇପାରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *