cold

ଥଣ୍ଡା ଜ୍ଵରର ଘରୋଇ ଉପଚାର – ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଋତୁରେ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଜ୍ୱରକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏହି ସରଳ ଟିପ୍ସଗୁଡିକ କରନ୍ତୁ।

HEALTH

ଆଜିକାଲି ପାଗ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଗତି କରୁଛି। ଯଦିଓ ଆପଣ ଦିନରେ ଏକ ଫ୍ୟାନ୍ କିମ୍ବା ଏସି ତଳେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଗରମ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଥଣ୍ଡା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସଚେତନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ କାରଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଋତୁରେ, ଆପଣ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ହେତୁ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି। ପାଣିପାଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଆମର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଥଣ୍ଡା-ଥଣ୍ଡା, କାଶ, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜ୍ୱର ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ। ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଋତୁରେ ଅସୁସ୍ଥ ନହେବା ପାଇଁ, ଆମ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜୀବନଶୈଳୀ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଆଜିର ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ୠତୁରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରିବେ। ଖାଦ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ୠତୁରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ। ପରିବର୍ତ୍ତିତ ୠତୁରେ ଅସୁସ୍ଥ ନହେବା ପାଇଁ ଏକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ପ୍ରଚୁର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ୠତୁକାଳୀନ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତୁ। କମଳା, ଲେମ୍ବୁ ଇତ୍ୟାଦି ଭିଟାମିନ୍ ସି ସମୃଦ୍ଧ ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ, ଏହି ସମସ୍ତ ଫଳ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇଥାଏ। ଏହି ଫଳଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ରୋଗର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଶରୀରର କ୍ଷମତା ବଢ଼ିଥାଏ।
ଥଣ୍ଡା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ୠତୁରେ ଥଣ୍ଡା ପଦାର୍ଥ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା-ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ଭାଇରାଲ୍ ଜ୍ୱର ହୋଇପାରେ।

cold 1

ଫ୍ରିଜରୁ ଥଣ୍ଡା ପାଣି, ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ଏବଂ କୋଲ୍ଡ ପାନୀୟ ପରି ଥଣ୍ଡା ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ଗଳାକୁ ଖରାପ କରିପାରେ। ଏହା ସହିତ, ଭଜା ଜିନିଷ ଏବଂ ବଜାର ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯେପରିକି ପିଜା, ବରଗଡ, ଚାଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଋତୁରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କଦଳୀ ସହିତ କ୍ଷୀର ଖାଇଲେ ଉପକୃତ ହେବେ। ଆୟୁର୍ବେଦରେ କଦଳୀ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣର ଭଣ୍ଡାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏଥି ସହିତ, କ୍ଷୀରରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ପରି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ଥାଏ। କ୍ଷୀରରେ ମିଶ୍ରିତ ହଳଦୀ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ବାସ୍ତବରେ, କଦଳୀରେ ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗୁଣ ଥାଏ, ଯାହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିଥାଏ। ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଟିକେ କଦଳୀ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଗରମ କ୍ଷୀର ପିଅନ୍ତୁ, ଏହା ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଭାଇରାଲ୍ ଫ୍ଲୁ ଭଳି ରୋଗ ଆପଣଙ୍କୁ ଛୁଇଁବ ନାହିଁ।

cold 2

ତୁମକୁ ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ତୁମ ମା ତୁମ ପିଲାଦିନରେ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିବେ। ବାସ୍ତବରେ, ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଔଷଧୀୟ ଚିଆୱାନପ୍ରସରେ ଉପସ୍ଥିତ, ତେଣୁ ଚିଆନପ୍ରଶର ବ୍ୟବହାର ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଯଥେଷ୍ଟ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧ
ପରିବର୍ତ୍ତନ ଋତୁରେ, ଏହା ଦିନରେ ସାମାନ୍ୟ କିନ୍ତୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପାଗ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ପାଣିପାଗର ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହୁଁ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧୁନାହୁଁ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମେ ପ୍ରାୟତ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଜ୍ୱରରେ ପୀଡିତ।

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ପରେ ଆପଣ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ଯଦି ତୁମର ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ଅଛି ତେବେ ବାଷ୍ପ ନିଅ। ପରିବର୍ତ୍ତନ ୠତୁରେ ଯଦି ଆପଣ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ସମସ୍ୟାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ବାଷ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏକ ସରଳ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଘରୋଇ ଉପଚାର ବାଷ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରି ଛାତି ଟାଣିବା ସମସ୍ୟାରେ ତୁମେ ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ପାଇବ ଏବଂ ଅବରୋଧିତ ନାକ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ। ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ସାଧା ପାଣି ଫୁଟାଇ ବାଷ୍ପ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଆପଣ ପାଣିରେ ମେଣ୍ଟ ଏବଂ ତୁଳସୀ ପତ୍ର ଫୁଟାଇ ବାଷ୍ପ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *