lax

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି ଘରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ, ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ତାଙ୍କୁ କିପରି ପୂଜା କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ।

FACT

ଅଶ୍ୱିନ ମାସର ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନକୁ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ବା ଅଶ୍ୱିନ୍ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା କୁହାଯାଏ। ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ରକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସହ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏଥର ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର 19 ଅକ୍ଟୋବର 2021 ରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ରାତିରେ ପୃଥିବୀରେ ବୁଲନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହାକୁ କୋଜଗରୀ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ନାମରେ ନାମିତ କରାଯାଇଛି। ଚାଉଳ ଖୀର ଏହି ଦିନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇ ଚନ୍ଦ୍ର ତଳେ ରଖାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ବର୍ଷା ହୋଇଥାଏ। ଘରେ ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି କଦାପି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। ତଥାପି |

ଏମିତି କିଛି ସମୟ ଅଛି ଯେତେବେଳେ ଅନେକ ପୂଜା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଘରେ ଆଶୀର୍ବାଦ ନଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ, ଆପଣଙ୍କ ଘରେ କୌଣସି ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହି ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଶରଦ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଉପରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ଘରେ ଏପରି ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ହାତରୁ ଟଙ୍କା ପଡୁଛି।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ ଟଙ୍କା ବନ୍ଦ ନହୁଏ ଏବଂ ଏହା ଅତ୍ୟଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ, ତେବେ ଏପରି ଚିତ୍ର ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ହାତରୁ ଟଙ୍କା ଖସିଯାଉଛି। ମାଆ ଛବି ଆଗରେ ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ସବୁବେଳେ ଘିର ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅତର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ସମାନ ସୁଗନ୍ଧକୁ ନିୟମିତ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି, ତେବେ ପ୍ରତିଦିନ ମା’ଙ୍କ ପାଦତଳେ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରା ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଜମା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମାସ ଶେଷରେ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରାୟତ ଟଙ୍କା ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ |

ତେବେ ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ତ୍ରୁଟିଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରାଗିଛନ୍ତି। ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯେଉଁ ଘରେ ପୂଜା ଦୀପ ପ୍ରଜ୍ୱଳିତ ହୋଇ ସେହି ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର କେଶକୁ ସଜାଇଦିଅ, ତେବେ ଏହା ଧନ ପାଇଁ ଏକ ଖରାପ ଘଟଣା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଯଦି ତୁମେ ରାତିରେ ପାଦ ଧୋଇ ନ ପାରି ଶୋଇଛ କିମ୍ବା ଓଦା ପାଦରେ ଶୋଇବାର ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ଧନ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ଘଟଣା ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ ମଇଳା ବାସନକୁ ଘରେ ରଖି ସକାଳେ ସଫା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ଏହା କରି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନଖ କାମୁଡ଼ିବା କିମ୍ବା ଦାନ୍ତ କାମୁଡ଼ିବା ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ। ଏପରି ଅଭ୍ୟାସ ସହିତ|

ତୁମର ଶରୀର ସର୍ବଦା ମଇଳା ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମା କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଯେଉଁ ଘରେ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ଗୋଟିଏ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ ସେହି ଘରେ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେବି ସେହି ଘରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ ଯେଉଁଠାରେ ନିୟମିତ ଶଙ୍ଖ ଧ୍ୱନି ନଥାଏ ଏବଂ ଦେବତାମାନେ ଅପମାନିତ ହୁଅନ୍ତି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *