laxmi

ଯଦି ଆପଣ ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି – ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହେବ।

NEWS

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଧନର ଦେବୀ କୁହାଯାଏ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ତାଙ୍କ ଉପରେ ରୁହନ୍ତୁ, ଯାହାଫଳରେ ସେ ଜୀବନରେ କେବେବି ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବେ ନାହିଁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ, ଘରେ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ସହିତ ପ୍ରେମ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ। ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ସେହି ଘରେ ମଧ୍ୟ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେବତାଙ୍କର କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଏହା ସହିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କିଛି ଦେବତା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥାଏ। ଶୁକ୍ରବାର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କୁହାଯାଏ ଯେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ତାଙ୍କର ଦୟା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ରହିଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଚାଲିଯାଏ।

ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଯେଉଁମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି ସେମାନେ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂରା ହୃଦୟରେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। ମା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଚଞ୍ଚଲା କୁହାଯାଏ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ରହିବା ସେମାନଙ୍କର ମୌଳିକ ପ୍ରକୃତି ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏଠାରେ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ରଖନ୍ତୁ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ, କିଛି ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି, କାରଣ କେବଳ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଦ୍ୱାରା ଧନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ଘରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଅଛି ସେହି କାମ କଣ ଜାଣନ୍ତୁ। ପ୍ରଥମେ ଘର ସଫା କର ସ୍ୱିପ୍ କରିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ। ଏହା କେବଳ ଘରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖେ ନାହିଁ ବରଂ ଘରେ ସମୃଦ୍ଧତା ମଧ୍ୟ ଆଣିଥାଏ। ବରକୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ କରିବା ହେଉଛି ଘର ସଫା କରିବା।

laxmi

ଏହା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ ଦେଖାଏ। ସୁଇପିଂ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଘର ସଫା କରିବା ନିଷେଧ। ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ କଦଳୀକୁ କେବେ ବି ସଫା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଦାରିଦ୍ରତା ଆଣିଥାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପୂର୍ବରୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ବ୍ରହ୍ମ ସନ୍ଧ୍ୟା ପୂର୍ବରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ କରାଯିବା ଉଚିତ। ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଧନ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପରେ ସ୍ୱିପ୍ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅନ୍ଧକାର ହେତୁ ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ଠିକ୍ ଭାବରେ କରାଯାଏ ନାହିଁ, ଆଲୋକର ଅଭାବ ହେତୁ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର କାର୍ଯ୍ୟ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବା ଉଚିତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ଯେ କଦଳୀକୁ କେବେବି ଛିଡ଼ା କର ନାହିଁ।

laxmi1

କଦଳୀକୁ ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ଆସୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଯାଉଛନ୍ତି। ଲୋଭ ଛାଡିଦିଅ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅନ୍ୟର ଧନ ପାଇଁ ଲୋଭୀ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କେବେବି ଆଶୀର୍ବାଦ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ। ଲୋଭୀ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନ ପାଏ ନାହିଁ। ଗୀତାରେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ଲୋଭକୁ ଏକ ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣ ଏଥିରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଆୟର ଅଧିକ ଅର୍ଥର ବ୍ୟୟ
ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ ହେବା ଉଚିତ୍। ଧନ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି। ପଣ୍ଡିତମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଖରାପ ସମୟ ଥାଏ, ଜମା ହୋଇଥିବା ଧନ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ବନ୍ଧୁ ପରି ରକ୍ଷା କରିଥାଏ, ତେଣୁ ଟଙ୍କା ଅତି ଯତ୍ନର ସହିତ ଖର୍ଚ୍ଚ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆୟଠାରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସର୍ବଦା ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି।

ଏହି ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଉପାସନା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ଦିନ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେମାନେ ନାଲି ପୋଷାକ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ। ମାତାଙ୍କୁ ଲାଲ୍ ବିନ୍ଦି, ସିନ୍ଦୁର, ଲାଲ୍ ଚୁନରି ଏବଂ ଲାଲ୍ ଚାନ୍ଦ ଅର୍ପଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ଏକ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ଦେଢ଼ କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ନିଅନ୍ତୁ ଚାଉଳ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହି ବଣ୍ଡଲକୁ ହାତରେ ଧରି ଓମ୍ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନାମଙ୍କୁ ପାଞ୍ଚଥର ଜପ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ, ଏହି ବଣ୍ଡଲକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଧନ ଆଣିଥାଏ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପାଞ୍ଚଟି ନାଲି ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ନିଅ ଏବଂ ସେହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କର ଏହା ପରେ, ଏହି ଫୁଲଗୁଡ଼ିକୁ ଆଲମାରୀ କିମ୍ବା ଭାଲ୍ଟରେ ରଖନ୍ତୁ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ନାଲି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏପରିକି ଏହା ମାଆକୁ ଖୁସି କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *