tulsi

ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁ ଥିଲେ ଥରେ କରି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ – ତୁଳସୀ ସହିତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଘରେ ରଖିନ୍ତୁ।

NEWS

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଅନେକ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାତା ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଏହି ଦେବୀ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଧନୀ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଦିଆଯାଇଛି।

ଯାହା ସହିତ ଆପଣ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିପାରିବେ। ତୁଳସୀ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ ପୂଜା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ତୁଲସୀଙ୍କୁ ପୃଥିବୀକୁ ଆଣିଥିଲେ। ତୁଲସୀ ପତ୍ର ବିନା ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ଭୋଗ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତୁଲସିରେ ରୁହନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ବାସ୍ତୁ ଅନୁଯାୟୀ ତୁଲସୀ ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ଲଗାଯିବା ଉଚିତ୍।

tulsii

ଯଦି ଘରର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନ ନାହିଁ, ତେବେ ତୁଳସୀ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ଘରେ ଲଗାଯାଇପାରିବ ଏହା କରି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମାତା ଘରେ ରୁହନ୍ତି। ଶଙ୍ଖ
ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶଙ୍ଖକୁ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଏ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଶଙ୍ଖ ତିଆରି କରିବାର ପରମ୍ପରା ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଆସୁଛି। ଧର୍ମ ଆଧାରରେ ଶଙ୍ଖ ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଏହାକୁ ପ୍ରଭୁ ନାରାୟଣ ପିନ୍ଧନ୍ତି।

laxmi narayan

ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଶଙ୍ଖରେ ରୁହନ୍ତି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସମୁଦ୍ରର ଘୁଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କଞ୍ଚାପଙ୍କ ଅବତାର ନେଇଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ସମଦ୍ର ମଣ୍ଡଳଙ୍କଠାରୁ ରତ୍ନ ମିଳିଲା। ଶେଷରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ସମୁଦ୍ରରୁ ଓହ୍ଲାଇ ଆସିଥିଲେ। ସମୁଦ୍ରରେ ଏକ ଶଙ୍ଖ ବାହାରିଥିଲା, ଯେଉଁଠାରୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆସିଥିଲେ। ତାପରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏକ ଶଙ୍ଖ ପିନ୍ଧି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ସେଥିପାଇଁ ଘରେ ଶଙ୍ଖ ରଖିବା ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ। ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ଘରେ କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ ମୁହାଁ ଅଛି ଘରେ କେବଳ ଶଙ୍ଖ ରଖନ୍ତୁ।

ବରଫ ଘର ସଫା କରିବାରେ ବ୍ୟବହୃତ ବରଫ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବରଫରେ ରୁହନ୍ତି। ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ଯେ, ଯଦି ତୁମେ ପାଦ ରଖିବ କିମ୍ବା ଏହାକୁ କାହାକୁ ଦାନ କର, ତେବେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ପ୍ରାୟତ କୁହାଯାଏ ଯେ କେବଳ ଶନିବାର ଦିନ କିଣିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *