deepa

ଏହି ଦୀପାବଳିରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଗାଇ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଉପାୟ କରି ନିଅନ୍ତୁ |

NEWS

ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଭୋଗ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ, ଆମକୁ ଟଙ୍କା ଦରକାର, ଯାହା ପାଇଁ ମଣିଷ ଦିନରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରେ। ଧନୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଧନର ଦେବତା କୁବେର ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଦିୱାଲୀ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଦିନ। ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ ସୁଖ ଓ ସମୃଦ୍ଧିର ଇଚ୍ଛା ପାଇଁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ କୁବେରଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କେବଳ ଏକ ପଇସା ଅର୍ପଣ କରିବା, ଯାହାକୁ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ଏକ ସାଧାରଣ ଜିନିଷ କୁହାଯାଏ, ତାହା ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇପାରେ।

ଯଦି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୀପାବଳିଙ୍କ ପୂଜାରେ ଗୋରୁ ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ମହାନ ପ୍ରତିକାର କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏଥର କରନ୍ତୁ। ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ କୁବେରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା। ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ହଳଦିଆ ଗୋରୁ ଅର୍ପଣ କରିବାର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି କାରଣ ଏହା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

laxmi1

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ହଳଦିଆ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ସହଜରେ ହଳଦିଆ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଧଳା କିମ୍ବା କଦଳୀ ଦ୍ରବଣରେ ଭିଜାଇ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ପୂଜା ପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନରେ ଗାଇ ଗୋରୁମାନଙ୍କୁ ଏକ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ବାନ୍ଧି ରଖ ଏବଂ ଯେଉଁଠାରେ ତୁମେ ଟଙ୍କା ରଖିବ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରଖ।

laxmi

ଦିୱାଲୀ ରାତିରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ 11 ଟିକୁ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ଏକ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ବାନ୍ଧି ଆପଣଙ୍କ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକରେ ଟାଙ୍ଗନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରତିକାର ଦ୍ୱାରା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଘରେ ସର୍ବଦା ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ରହିବ। ଦୀପାବଳି ରାତିରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ଜିନିଷ ଅର୍ପଣ କରିବା ପରେ, ସେମାନଙ୍କଠାରୁ କିଛି ସେଲ ନେଇ ପରଦିନ ତୁମ ପର୍ସରେ ରଖ।

ଏହି ଶେଲଗୁଡ଼ିକୁ ପର୍ସରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ, ଅର୍ଥର ପ୍ରବାହ ସର୍ବଦା ସେଠାରେ ରହିବ ଏବଂ ତୁମର ପର୍ସ କେବେବି ଖାଲି ରହିବ ନାହିଁ। ଯଦି ତୁମେ ଅନୁଭବ କରୁଛ ଯେ ତୁମର କ୍ୟାରିୟର ବ୍ୟବସାୟ କିମ୍ବା ତୁମର ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧତା ଦିନରେ ଏକ ଖରାପ ଆଖି ପାଇଥାଏ, ତେବେ ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ, ବିଶେଷ କରି ଦୀପାବଳି ରାତିରେ, ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ହଳଦିଆ ଗାଇକୁ ଅର୍ପଣ କର ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଦିଅ ଏହାକୁ ପରିଧାନ କର।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *