masa

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ମହତ୍ୱ କ’ଣ – ଏହି ମାସରେ ତୁଳସୀ ପୂଜା କାହିଁକି କରାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ପବିତ୍ର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପବିତ୍ର ମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ଯେହେତୁ ଏହା ଶେଷ ମାସ ଅଟେ। ତୁଳସୀ ରୋପଣ ଏବଂ ବିବାହ ଏହି ମାସରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ମାସ ସବୁଠାରୁ ଅନୁକୂଳ ସମୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହି ମାସରେ, ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ନାରାୟଣଙ୍କୁ ଭକ୍ତି ସହିତ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ କଦାପି ଟଙ୍କା ଅଭାବ ହୁଏ ନାହିଁ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ। ଏହି ମାସରେ, ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଯୋଗ ନିଦ୍ରାରୁ ଜାଗ୍ରତ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସୃଷ୍ଟି ଆନନ୍ଦ ଏବଂ ଅନୁଗ୍ରହରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ।

laxmi

ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାସରେ ପୃଥିବୀ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଓହ୍ଲାନ୍ତି ଏବଂ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ବିପୁଳ ଧନ ସହିତ ଆଶୀର୍ବାଦ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି। ଏହି ମାସରେ, ଶ୍ରୀ ହରି ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ବିଶେଷ ଉପାସନା ଏବଂ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଅପାର ଧନ ମିଳିପାରିବ।

ତୁଳସୀ ପୂଜା ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ତୁଳସୀ ପୂଜା ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ମହତ୍ୱ ରହିଛି, କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଫଳପ୍ରଦ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ତୁଳସୀଙ୍କ ବିବାହ ମଧ୍ୟ ଏହି ମାସରେ କରାଯାଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ନପୁଂସକଙ୍କ ଭୟ ଶେଷ ହୁଏ। ଏହି ମାସରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦୀପ ଦାନ କରି ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ।

ଏହି ମାସରେ ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହେବା ମାତ୍ରେ ଖାଦ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସରୁ ଶୀତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ତେଣୁ, ଏହି ମାସରୁ ଆଲିଫାଟିକ୍ ଜିନିଷ ଏବଂ ବାଦାମ ଖାଇବା ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ସେହି ଜିନିଷ ଯାହାର ପ୍ରକୃତି ଗରମ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶକ୍ତି ରହିଥାଏ, ଏହିପରି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *