dhani

ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ଚାହୁଁଥିଲେ ଏମିତି କାମ ନିଶ୍ଚୟ ଥରେ କରିନିଅନ୍ତୁ |

NEWS

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଘରର ବୋହୂ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ରୂପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଚାହୁଁଥିବା କୌଣସି ଘର ଏବଂ ସେ ଚାହୁଁଥିବା ଘର ତିଆରି କରିପାରନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଏହାକୁ ନର୍କରେ ପରିଣତ କରିପାରିବେ। ବୋହୂର କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ପରିବାରର ଦାରିଦ୍ର ପାଇଁ ଦାୟୀ ହୋଇଥିବାବେଳେ କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯାହା ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ।

ଘରର ମହିଳାମାନେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଘରେ, ମହିଳାମାନେ ପାଦରେ ଗୋଟିଏ ରୁମରେ ଲଗାନ୍ତି କିମ୍ବା ପାଦରେ ଝୁଣ୍ଟି ପଡ଼ନ୍ତି, ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେ ସେଠାରେ ରହନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି ଘରେ ସବୁବେଳେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥାଏ।

laxmi

ଯଦି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ମହିଳାମାନଙ୍କର ଅଭ୍ୟାସ ଯେ ସେମାନେ ତାୱା ଏବଂ କଢେଇ ପରି ମଇଳା ବାସନକୁ ରଖି ଶୋଇବାକୁ ଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏପରି ଘରେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେ ଆସନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ଦାରିଦ୍ର ଏବଂ ଦୁଖର କାରଣ ହୋଇଥାଏ।

ଯେଉଁ ଘରେ ମହିଳାମାନେ ପାଦର ସ୍ପର୍ଶରେ କବାଟ ଖୋଲନ୍ତି, ଧନର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେଠାରୁ ମଧ୍ୟ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଦି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ମଧ୍ୟ ଘଟେ, ତୁରନ୍ତ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ଘରର ଜଣେ ମହିଳା ଘରର ଦ୍ୱାରରେ ବସି ଖାଦ୍ୟ ଖାଏ, ତେବେ ସେ ସେହି ଘର ନଷ୍ଟ ହେବାର କାରଣ ହୋଇଯାଏ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ନିନ୍ଦନୀୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଯଦି ଘରର ମହିଳାମାନେ ରାତିରେ ରୋଷେଇ ଘରେ ମଇଳା ବାସନ ସହିତ ଶୋଇଥା’ନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଦାରିଦ୍ର୍ୟକୁ ଭୋଜି ଦେବା ପରି। ଏହା ଘଟିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଏହାକୁ ସମୁଦ୍ର ଲୁଣରେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *