saree

ରାଶି ଅନୁଯାୟୀ ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ, ଉପବାସର ଲାଭ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହେବଏବଂ ପୂଜାର ସମୟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

RASIPHALA

ଅକ୍ଟୋବର 24 ରେ ସକାଳ 3:01 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର 25 ରେ ସକାଳ 5:14 ରେ ଶେଷ ହେବ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଏସ୍ ନାଗପାଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ 24:30 ଅପରାହ୍ନ 5:30 ରୁ 6:46 ମଧ୍ୟରେ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସନ୍ଧ୍ୟା 7:56 ରେ ଘଟିବ। ଏଥର କରଭା ଚାଉଥଙ୍କ ଉପରେ ଏକ ଶୁଭ ସମନ୍ୱୟ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର 10 ରୁ 20 ମିନିଟ୍ ପରେ, ଆପଣ ଚନ୍ଦ୍ରକୁ ଦେଖିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥର ରୋହିଣୀ ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଉଦୟ ହେବ। ରୋହିନୀ ନକ୍ଷତ୍ର ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରର ପ୍ରଭୁ ହେଉଛନ୍ତି ଚନ୍ଦ୍ର। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ନକ୍ଷତ୍ରରେ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେଖିବା ଇଚ୍ଛାକୃତ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ।

ଏହି ଶୁଭ ସଂକେତ ବିବାହିତ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁଭ ହେବ। ଏହି ଦିନ, ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ଏହି ଉପବାସ ଭଲ ଭାଗ୍ୟ ଦେଇଥାଏ। ସକାଳେ, ବିବାହିତ ଦମ୍ପତି ଗାଧୋଇବା ସହିତ ଏକ ନିର୍ବାଲା ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ। ଉପବାସରେ ଶିବ-ପାର୍ବତୀ, କାର୍ତ୍ତିକେୟ, ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ନିୟମ ରହିଛି। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ପରେ ଆରଡିଙ୍କୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ସାଢ଼ି ଏବଂ ଫୁଲର ରଙ୍ଗ ବାଛିବା ଏବଂ ବିବାହିତ ରାଶି ଚିହ୍ନ ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରିବା ବିଶେଷ ଅନୁଗ୍ରହ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଡ଼କ୍ଟର ସିଦ୍ଧାର୍ଥ ଜେନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରେଞ୍ଜର ଆକର୍ଷଣୀୟ ତିଆରି କରାଯାଇଛି।

rasi4

ଆଲାମବାଗର ରାମକୁମାର ଭର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମେକଅପ୍ ଆଇଟମ୍ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ମହିଳାମାନେ କମ ପରିସରରେ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଅଳଙ୍କାରକୁ ଭଲ ପାଇବେ। ବଜାରରେ ସାୱଡଷ୍ଟ, ଲାଭା ଏବଂ ଖେଳନା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ। ଏକ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଉପାସନା ଶ୍ରେୟସ୍କର ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଶକ୍ତିଧର ପାଣ୍ଡେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଏକ ଘଣ୍ଟା (24 ମିନିଟ୍) ମଧ୍ୟରେ ପୂଜା କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ହେବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଥମ ଥର ଉପବାସ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍।

saree 1

ପୌରାଣିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକ ସହିତ, ସାମାଜିକ ବିଶ୍ୱାସ ଆମକୁ ଆମର ଧର୍ମ ପ୍ରତି ଭକ୍ତ କରିଥାଏ। ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେତୁ, ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ବକୁ ନିଜ ପଦ୍ଧତିରେ ପାଳନ କରିବାରେ ଆଗରେ ଅଛୁ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଆନନ୍ଦ ଦୁବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉପବାସରେ ଶିବ ପାର୍ବତୀ, କାର୍ତ୍ତିକେୟ, ଗଣେଶ ଏବଂ ଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରାଚୀନ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅର୍ଗିଆଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରି ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ। ପୂଜା କରିବା ପରେ, ଚାଉଳ, ଉରାଡ ଡାଲ, ସୁହାଗକୁ ଏକ ମାଟି ପାତ୍ରରେ ରଖିବା ପରେ, ବୟସରେ ସମାନ ଶାଶୁ କିମ୍ବା ଶାଶୁଙ୍କ ପାଦକୁ ଛୁଇଁ ସୁହାଗ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଭଲ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଅରୁଣ କୁମାର ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଧାତୁରେ ନିର୍ମିତ ସହିତ ପୂଜା କରିବା ଫଳପ୍ରଦ, କିନ୍ତୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ମାଟି ସହିତ ପୂଜା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରିବ। ଏହି ଦିନରୁ ଶୀତ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ହାଣ୍ଡିରୁ ଶୀତ ବାହାରିଥାଏ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରିବେଶରେ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ ବଢ଼ିଯାଏ। ମହିଳାମାନେ ରାଶି ଚିହ୍ନ ଅନୁଯାୟୀ ସାଢ଼ି ପିନ୍ଧନ୍ତି, ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ମେଷ ଗାଢ଼ ଲାଲ ରଙ୍ଗର ସାରୀ, ନାଲି ଗୋଲାପ ସହିତ ପୂଜା କର ବୃଷ ହଳଦିଆ ଏବଂ ଧଳା ଫୁଲ ସହିତ ହଳଦିଆ ଶାଢ଼ି ସହିତ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ। ମିଥୁନ ସାଧା ସାଢ଼ି କୁମ୍କୁମ୍ ଅଫର୍ କରନ୍ତୁ କର୍କଟ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ଶାଢ଼ି ସହିତ ପୂଜା କରନ୍ତୁ, ଚାଉଳ ଦିଅନ୍ତୁ। ସିଂହ ନାଲି ଶାଢ଼ି ଏବଂ ଗୋଲାପ ସହିତ ପୂଜା କନ୍ୟା ଧଳା ଏମ୍ବ୍ରୋଡୋରୀ ଏବଂ ଧଳା ଗୋଲାପ ସହିତ ଗୋଲାପୀ କିମ୍ବା ହଳଦିଆ ସାରି ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ତୁଳା ସବୁଜ ରେଖା ସହିତ ଏକ ଶାଢ଼ି ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ପତ୍ର ଥିବା ଫୁଲ ସହିତ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ବିଛା ସବୁଜ ଶାଢ଼ି ସବୁଜ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଧନୁ ରାଶି ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ସାଢ଼ି ପିନ୍ଧି ହଳଦିଆ ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଅଫର୍ କରନ୍ତୁ। ମକର ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧ, ସମାନ ରଙ୍ଗର ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଫୁଲ ସହିତ ପୂଜା କର। କୁମ୍ବ ମେହେରୁନ୍ ରଙ୍ଗର ସାଢ଼ି ଏବଂ ନୀଳ କମଳ ରଙ୍ଗ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ମିନ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଶାଢ଼ି ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ଏବଂ ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ ଫୁଲ ସହିତ ପୂଜା କରନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *