brata

ବ୍ରତ ପାଇଁ ଉପବାସ – ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି କଥା – ଆପଣ ଶୁଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ।

NEWS

ସାଧାରଣତ ଉପବାସ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଭକ୍ତି ସହିତ ଜଡିତ। ସେମାନଙ୍କର କେବଳ ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ଶାରୀରିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଉପବାସ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି। କିଛି ଲୋକ ଶୀଘ୍ର ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ବାହାନାରେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ହ୍ରାସ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିବେ ଯେ ଉପବାସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଉପବାସର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବା, ଏହା ଆମ ମନ ଏବଂ ମନକୁ ଏକାଗ୍ର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଉପବାସ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ଶରୀରକୁ କର୍କଟ ଭଳି ଗୁରୁତର ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ରକ୍ଷା କରିପାରିବା।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଉପବାସର ଲାଭ କ’ଣ। ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ ଉପବାସର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ। ଯଦି ତୁମର ପେଟ ବଢୁଛି, ଉପବାସ ସମୟରେ ତୁମେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ। ବାସ୍ତବରେ, ଉପବାସ ହେତୁ ଆମ ଶରୀରରେ ଥିବା ଚର୍ବି ଶକ୍ତିରେ ପରିଣତ ହୁଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆମର ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଉପବାସ ସମୟରେ, ଆମେ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଏବଂ ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ଭଳି ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାଉ, ଯାହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ।

puja 1

ରକ୍ତଚାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ। ଉପବାସ ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଥିବା ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ୍ର ସ୍ତର କମିଯାଏ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରହିଥାଏ। ଯାହା ଆମ ହୃଦୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଆମର ହୃଦୟ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ। ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆରାମ ଦିଅ। ଉପବାସ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ, କାରଣ ଉପବାସ ଶରୀରର ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିଶ୍ରାମ ଦେଇଥାଏ।

ଏହି କାରଣରୁ, ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏହାର ଗତିକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ଏବଂ ସୁରୁଖୁରୁରେ କାମ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ। ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଭଳି ରୋଗର ପ୍ରତିରୋଧ। ଶୀଘ୍ର ରଖିବା ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଆପଣଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧିରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଉପବାସ ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ହର୍ମୋନର ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ଯାହା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଉପସ୍ଥିତ ଷ୍ଟେମ୍ ସେଲ୍ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ସକ୍ରିୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ନ୍ୟୁରନ ପରିଣତ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଉଦାସୀନତା, ମସ୍ତିଷ୍କ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ମାନସିକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। କ୍ଷତିକାରକ ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଉପବାସ ଶରୀରରେ କିଛି ଭଲ ଜୀବାଣୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ, ଯାହା କେବଳ ଉପବାସ ଦ୍ୱାରା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ। ସେହିଭଳି କେତେକ ବିଶେଷ ପ୍ରକାରର କ୍ଷତିକାରକ ଜୀବାଣୁ ନଷ୍ଟ କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା କେବଳ ଉପବାସ ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ। ଉପବାସ ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ପ୍ରକୃତି ଅନୁଯାୟୀ ଅନୁକୂଳ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ, ଭୋକ, ତୃଷା ଇତ୍ୟାଦି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *