subha

ଧନତେରାସର ତାରିଖ, କ୍ରୟ ପାଇଁ ଶୁଭ ସମୟ, ପୂଜା ସମୟ, ପଦ୍ଧତି, ମନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ଦୀପାବଳି ବା ଦୀପାବଳିର ପ୍ରଥମ ଦିନ ‘ଧନ୍ତରା’ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘର ସଫା କରନ୍ତି, ଦିୱାଲୀ ଜିନିଷ କିଣନ୍ତି ଏବଂ ମିଠା ତିଆରି କରନ୍ତି।ଧନତେରାସ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ ଯେଉଁ ଦିନ ଆୟୁର୍ବେଦର ପିତା ପ୍ରଭୁ ଧନଭନ୍ତରୀଙ୍କ ଦ୍ଵରା ‘ଅମୃତ କାଲାଶ’ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର 13 ତମ ଦିନରେ ପଡେ। ସୁନା କିମ୍ବା ନୂତନ ରୋଷେଇ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ପାଇଁ ଧଣ୍ଟେରାସ୍ ଏକ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧନତେରାସରେ କିଣି ପାରିବେ ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସହିତ ରୂପା ମୁଦ୍ରା। ଏହି ଦିନ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ମଧ୍ୟ କିଣାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଇସ୍ପାତ ଏବଂ ପିତ୍ତଳ ବାସନ ମଧ୍ୟ କିଣାଯାଏ।

ଏହି ଦିନ ଘର ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସାମଗ୍ରୀ ମଧ୍ୟ କିଣାଯାଇପାରିବ। ଏହି ଦିନ ଅନେକ ଲୋକ ଏକ ନୂଆ ଗାଡି ଆଣିଥାନ୍ତି, ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଗାଡି କିଣିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଦିନଟି ବହୁତ ଶୁଭ ହେବ। ଏହି ଦିନ ଏକ ବ୍ରମ୍-ଯାହାକୁ ‘ଲକ୍ଷ୍ମୀ’ କୁହାଯାଏ ଏହି ଦିନ ଗୋଟିଏ କିଣିବା ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ ଏହା ହେଉଛି ଧନ୍ତରସର ମହତ୍ତ୍। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଭଗବାନ କୁବେରଙ୍କ ସହ ଦେଖାଯାଏ, ଯିଏ ଧନ ଭଗବାନ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା, ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ଏବଂ ହୃଦୟରେ ପ୍ରେମ କରନ୍ତି। ସମୁଦ୍ର ମନ୍ତ୍ର ସମୟରେ ସେମାନଙ୍କର ପୂର୍ଣ୍ଣତା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ଭଗବାନ କୁବେରଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ।

laxmi1

ଏହା ସହିତ, ହିନ୍ଦୁ ଲୋକନୃତ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିବା ପାଇଁ ବାସନ, ଶୋଭା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବସ୍ତୁ ଜିନିଷ କିଣନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ତ୍ରୟୋଦଶ ସମୟରେ ଭଗବାନ ଧନଭନ୍ତରୀ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ସହିତ ସମୁଦ୍ରରୁ ବାହାରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପାତ୍ରରୁ ଭଗବାନ ଧନଭନ୍ତରୀ ଏବଂ ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ପୂଜକମାନେ ଏହି ଦିନ ପୂଜାରେ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରନ୍ତି। ଧନତେରାସ କିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ। ଧନତେରାସରେ ଲୋକମାନେ ବାସନ, ଅଳଙ୍କାର, କିମ୍ବା ନିଜ ଘରେ ଯୋଡିବା ପାଇଁ କିଛି ମୂଲ୍ୟବାନ ଜିନିଷ କିଣନ୍ତି। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏହି ଦିନ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ନୂଆ ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତି ଏବଂ ନିଜ ଘରକୁ ରଙ୍ଗୋଲିସ୍ ଏବଂ ଲାଇଟ୍ ସହିତ ସଜାନ୍ତି। ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଏହା କରନ୍ତି।

gold2

ସେମାନେ ଛୋଟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ପାଦଚିହ୍ନ ଏବଂ ହାଲୁକା ଡିଆ ମଧ୍ୟ ତିଆରି କରନ୍ତି। ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଏହି ଦିନ ସମୃଦ୍ଧତା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି ଏବଂ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତି। ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଭଗବାନ ୟାମାଙ୍କ ପାଇଁ ଡିଆସ୍ ଜଳାଯାଏ ମୃତ୍ୟୁର ଦେବତା ଯମରାଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଡିଆଗୁଡ଼ିକ ରାତିସାରା ଆଲୋକିତ ହୋଇଥାଏ। ଧଣ୍ଟେରାସ ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇ ପୂଜା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। ସେମାନେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଚପଲ ପେଷ୍ଟରେ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି। ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଏକ ଲାଲ କପଡା ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହା ପରେ ପ୍ରଭୁ ଗଣେଶଙ୍କ ଉପରେ ନୂତନ ଫୁଲ ଦିଆଯାଏ। ସାଧକମାନେ ନିମ୍ନଲିଖିତ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ।

ଦେବ ସର୍ଭା-କାରିସୁ ସବୁବେଳେ ନିର୍ବାଣ କୁରୁରେ। ଅର୍ଥାତ୍ ମୁଁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରେ ଯାହାର ଏକ ଲକ୍ଷ ସୂର୍ଯ୍ୟ, ଏକ ବଡ଼ ଟ୍ରଙ୍କ ଏବଂ ଏକ ବିରାଟ ଶରୀର ଅଛି। ମୋ ଜୀବନକୁ ସବୁବେଳେ ସମସ୍ତ ବାଧାବିଘ୍ନରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି। “ଓମ୍ ନାମୋ ଭଗବତ ମହା ସୁଦର୍ଶନ ଭାସୁଦେବ ଧନଭନ୍ତରାୟ; ଅମୃତ କାଲାଶ ହସ୍ତେ ସାରଭା ଭାୟା ଭିନାସେ ସରଭା ଅମାୟା ନିଭାରଭାନାଇ ତ୍ରି ଲୋକା ପୃଥ୍ୱୀ ତ୍ରି ଲୋକା ନିଧେଇ ଶ୍ରୀ ମହା ବିଷ୍ଣୁ ସ୍ୱରୂପ ଶ୍ରୀ ଧନଭନ୍ତରୀ ସ୍ୱରୂପ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଆୟୁଷ ଚକ୍ର ନାରାୟଣ ସ୍ୱହା ଅର୍ଥାତ୍ ଆମେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁ, ଯିଏ ସୁଦର୍ଶନ ଭାସୁଦେବ ଧନଭନ୍ତରୀ। ସେ ଅନନ୍ତତାର ଅମୃତଭଣ୍ଡାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ କାଲାଶ ଧରିଛନ୍ତି। ଶାସକ ଧନଭନ୍ତରୀ ସମସ୍ତ ଭୟ ଏବଂ ରୋଗ ଦୂର କରନ୍ତି। ପ୍ରଭୁ କୁବେରଙ୍କୁ ଫଳ, ଫୁଲ, ଧୂପକାଠି ଏବଂ ଡିଆ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ। ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *