deepa

ଦୀପାବଳିରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜିନିଷ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ – ନଚେତ୍ ଘରର ଧ୍ୱଂସ ହେବ।

NEWS

ଆମ ଦେଶ ତେଜ ପର୍ବର ଏକ ଦେଶ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପର୍ବରେ, ଲୋକମାନେ ଘରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ସହିତ କିଛି କିମ୍ୱା ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ କିଣିବା ଶୁଭ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି। ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଦିୱାଲୀର ପର୍ବ। ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ କିଣିବା ପାଇଁ ପୁରା ବର୍ଷର ଦିନଗୁଡିକ ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏହି ଦିନ ସପିଂ କରି ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଘରେ ରୁହନ୍ତି ଏବଂ ଘରର ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ।

ଦୀପାବଳି ବ୍ୟତୀତ, ଧନ୍ତରାସରେ ସପିଂ କରିବାବେଳେ, ଆମେ ଭୁଲିଯାଉ କେଉଁ ଜିନିଷ ବା ଜିନିଷ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ଦେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ କେଉଁଟି ଅଶୁଭ ଅଟେ। ଧନ୍ତରାସ ଦିନ ସୁନା, ରୂପା ଏବଂ ବାସନ କିଣିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଏହି ଜିନିଷ କିଣିବା ବର୍ଷସାରା ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ। ଧନେରାସ ଦିନରେ କିଛି ଜିନିଷ କିଣିବା ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

depa

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଦୀପାବଳି ଦିନ କିଛି ଜିନିଷ ଆଦୌ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷ କିଣନ୍ତି ତେବେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଦୀପାବଳି ଦିନ ଭୁଲିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୁହାରେ ନିର୍ମିତ କିଛି କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଦୀପାବଳିରେ ଲୁହା କିଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଛୁରୀ, କଞ୍ଚା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ର କିଣିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

depa 1

ଦିୱାଲୀ ଦିନ କାଚ କିମ୍ବା ଗ୍ଲାସରେ ତିଆରି ଜିନିଷ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ରାହୁ ସହିତ ଜଡିତ ଏବଂ ରାହୁ ଏକ ଦୁର୍ବଳ ଗ୍ରହ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ। ତେଣୁ, ଦୀପାବଳି ଦିନ ଗ୍ରହ ଏବଂ ନକ୍ଷତ୍ରଗୁଡ଼ିକୁ ଠିକ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଗ୍ଲାସରେ ନିର୍ମିତ ଜିନିଷ କିଣନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଦିୱାଲିର ଶୁଭ ଦିନରେ ଆଲୁମିନିୟମ ବାସନ କିଣିବା ମଧ୍ୟ ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହା ରାହୁ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ, ସେଥିପାଇଁ ପୂଜାରେ ଆଲୁମିନିୟମ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ। ଦୀପାବଳି ଦିନ କୌଣସି କଳା ରଙ୍ଗର ଜିନିଷ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। କଳା ରଙ୍ଗ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଦୀପାବଳି ଦିନ ତେଲ, ବିଶୋଧିତ ଘି ଇତ୍ୟାଦି ତେଲିଆ ଜିନିଷ କିଣିବା ଅଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *