dhani

ଧନୀ ହେବାର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ 10 ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଜାଣନ୍ତୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଧନୀ କରିବ।

NEWS

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ହେଉଛି ଧନୀ ହେବା ଲୋକମାନେ ଯଥାଶୀଘ୍ର କୋଟିପତି ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ସଫଳ ନୁହଁନ୍ତି। ସେଠାରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବେ। ଲୋକମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ସୁନ୍ଦର ଘର, ଶକ୍ତିଶାଳୀ କାର କିଣିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଅର୍ଥ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଯେ ପ୍ରକୃତରେ ଧନୀ ହେବାର ଅର୍ଥ କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କ’ଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ। ଯଦି ଆପଣ ସୀମିତ ଆୟ ପରେ ମଧ୍ୟ ଧନୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆଜିଠାରୁ ନିଜେ ସଞ୍ଚୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ରୋଜଗାର, ସଞ୍ଚୟ ଜୀବନରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ତୁମର ସଞ୍ଚୟ ଉପରେ ସର୍ବାଧିକ ଫେରସ୍ତ ପାଇବା ହେଉଛି ଧନୀ ହେବାର ମ ମୌଳିକ ସର୍ତ୍ତ ଧନୀ ହେବା ପାଇଁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମନ୍ତ୍ର ତୁମର ବ୍ୟବସାୟ ଗଠନ ପାଇଁ ତୁମର କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କର। ଗୋଟିଏ ଜିନିଷକୁ ଅନ୍ୟ ଅପେକ୍ଷା ଭଲ କରିବା ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟ କର ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କର, ଏହାକୁ ଶିଖ, ଅଭ୍ୟାସ କର, ଏହାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କର ଏବଂ ପରିଷ୍କାର କର।

ଆପଣ ପାଇବେ ଯେ ଅଧିକାଂଶ କ୍ରୀଡା ଖେଳାଳୀ କିମ୍ବା ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ କୋଟିପତି ଅଟନ୍ତି, ଏବଂ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷତାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ସେଠାରେ କିଛି ଭଲ ଅଛି, ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ଯେ ଆପଣ ଏଥିରୁ ବହୁତ ରିଟର୍ନ କରିପାରିବେ। ଏହା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରର ଶୀର୍ଷ ହେବାର ସମାନ ଧାରଣା। ଯେତେବେଳେ ତୁମେ କୌଣସି ଜିନିଷରେ ସର୍ବୋତ୍ତମ, ତୁମେ ପାଇବ ଯେ ସୁଯୋଗଗୁଡ଼ିକ ତୁମ ପାଖକୁ ଆସେ। କୌଣସି ବିଷୟରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ହେବାକୁ, ଉନ୍ନତି ବନ୍ଦ କରିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ ସଫଳ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ନିଜକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ପାଇଁ ସମୟ, ଶକ୍ତି ଏବଂ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି, ଏବଂ ଏହା ଆପଣ କରିଥିବା ସବୁଠାରୁ ଲାଭଜନକ ବିନିଯୋଗ ହୋଇପାରେ। ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ, ଆପଣ କେଉଁ କୌଶଳ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ। ସେହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଉପରେ ଦୁନିଆର ଦଶ ଜଣ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କର, ଏବଂ ଏହି ତାଲିକାକୁ ବେଞ୍ଚମାର୍କ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ହେବା ଦିଗରେ ତୁମର ଅଗ୍ରଗତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିବାକୁ ବ୍ୟବହାର କର।

money

ଅଧିକ ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ ଯଦି କେହି 25 ବର୍ଷ ବୟସରୁ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ବାର୍ଷିକ ମାତ୍ର 1 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ତାଙ୍କୁ 60 ବର୍ଷ ବୟସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 5 କୋଟି ଟଙ୍କା ମାଲିକ କରିବ। ଏଥିପାଇଁ ବାର୍ଷିକ 12% ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ଯଦି ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ 10 ବର୍ଷ ବିଳମ୍ବ ହୁଏ, ତେବେ ସମାନ ପରିମାଣର ଧନ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ହେଲେ ବାର୍ଷିକ 3.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।ଯଦି ଆପଣ 45 ବର୍ଷ ବୟସରେ ସଞ୍ଚୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆସନ୍ତା 15 ବର୍ଷରେ 5 କୋଟି ଟଙ୍କା ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 12 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।
ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଜ୍ଞାନୀ କ୍ରେଡିଟ୍ କିମ୍ବା ଡେବିଟ୍ କାର୍ଡକୁ ଅଧିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଏକ ବୋନସ୍ ପାଇବ, ଏହାକୁ ବେତନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କର ଏବଂ ଖର୍ଚ୍ଚ କର ଏବଂ ସଞ୍ଚୟ କର। ସଞ୍ଚୟ ବୃଦ୍ଧି କରନ୍ତୁ ଏହା କାହିଁକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବାର୍ଷିକ ସଞ୍ଚୟର ପରିମାଣ ବଢାଇ ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ।

mony

ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ସହଜରେ ଆହୁରି ବଡ଼ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ସଞ୍ଚୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁ, ତେବେ ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହେତୁ ତୁମର ସଞ୍ଚୟ ପ୍ରକୃତରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ନାହିଁ। ଷ୍ଟେପ୍ ଅପ୍ SIP ଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଏବଂ ନମନୀୟତା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ଯେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ SIP ପରିମାଣରେ 10% ବୃଦ୍ଧି ହେବା ଉଚିତ। ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ କେବଳ ପାଞ୍ଚ ପ୍ରତିଶତ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବେ। ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ସଞ୍ଚୟକୁ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ଦ୍ଵରା ଆପଣ ବଡ଼ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ। କ୍ଷତିର ଭୟ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭର ଆନନ୍ଦଠାରୁ ଅଧିକ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଭୟ ଦୂର କରିବାକୁ ପଡିବ। ସରଳ ପଦ୍ଧତିକୁ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓକୁ ଅତି ସରଳ ରଖନ୍ତୁ। ଅତ୍ୟଧିକ ବିନିଯୋଗ ଉତ୍ପାଦ ନେଇ ଆପଣଙ୍କର ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ଜଟିଳ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅନେକ ନିବେଶକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟରେ ଉଚ୍ଚ ଆଶା ସ୍ଥିର କରିବାରେ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି କେବଳ ଐତିହାସିକ ରିଟର୍ନକୁ ଦେଖି ଆଶା କର।

ଅଟୋ ନିବେଶ ବିନିଯୋଗର ଶୃଙ୍ଖଳା ବଜାୟ ରଖିବା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ SIP ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ। ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ସମୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ। ପାଣ୍ଠିକୁ ଅନ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ନିବେଶକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଁ କରାଯାଉଥିବା ବିନିଯୋଗ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ପାଣ୍ଠି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରିବ ଏବଂ ବିନିଯୋଗ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ନାହିଁ। ଜରୁରୀକାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ନିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ହେଉଛି ଏକ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଜରୁରୀକାଳୀନ ପାଣ୍ଠି ଆପଣଙ୍କୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସହାୟତା ଦେବ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ବିନିଯୋଗ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବ। ଲକ୍ ଇନ୍ ନିବେଶରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ନିବେଶକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବାର ଗୋଟିଏ ଉପାୟ ହେଉଛି ଏହାକୁ ଲକ୍ ଇନ୍ ବିକଳ୍ପରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା। ଗୋଟିଏ ହେଉଛି, ସେମାନଙ୍କର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୁକ୍ତ କରିବାର ସୁବିଧା ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦିଓ କୌଣସି କାରଣରୁ, ତେବେ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡ଼ିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *