dhana

ଶୁଭଫଳ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମ କେବେବି କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |

NEWS

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ଦେବଗୁରୁ ବ୍ରହ୍ମସପତିଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ଗୁରୁବାର ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନଟି ଉଭୟ ଦେବତାଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ବୃହସପତିଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଥିବା ସାଧକମାନେ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ୍ ଏହି ଦିନ ସେମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସାଧନା ବୃଥା ହୋଇଯାଏ।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ଦେବଗୁରୁ ବୃହସପତି ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ, ଯାହା ଗୁରୁବାର ଦିନ ଶୁଭ ଫଳାଫଳ ପାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି ଦିନ ଭୁଲିଯିବା ଦ୍ୱାରା କେଉଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବୃହସ୍ପତି ଏବଂ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପବାସ କିମ୍ବା ବିଶେଷ ଉପାସନା କରନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଦିନ କଦଳୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହି ଦିନ କଦଳୀ ଗଛର ବିଶେଷ ଉପାସନା କରାଯାଇଥାଏ।

tree

ଯଦି ଆପଣ ଏହି ନିୟମକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅଭ୍ୟାସ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ଏହାର ଫଳାଫଳ ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ସଫା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘରର ୱେବ ସଫା କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କିମ୍ବା ଘର ଧୋଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଘରର ଜଙ୍କ ବିକ୍ରୟକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇବା ଉଚିତ। ଯଦି ଆପଣ ଏହି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଶୁଭ ଦିନ ହେଉଛି ଶନିବାର।

laxmi

ସଫା କରି ଶନିବାର ଦିନ ଘରର ଜଙ୍କ ବାହାର କରି ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ଦୂର ହୁଏ ଏବଂ ଶୁଭଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ। ଗୁରୁବାର ସାବୁନ ଏବଂ ଶାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମସ୍ପତି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଦିନ ଆପଣ ସାବୁନ୍ ଏବଂ ସାମ୍ପୁ ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ମହିଳାମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଏହି ଦିନ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ। ଯଦିଓ ଆପଣଙ୍କୁ ଧୋଇବାକୁ ପଡିବ, ସାବୁନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ଏଥିସହ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପୋଷାକ ଧୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍। ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ, ପୋଷାକ ଇତ୍ୟାଦି ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ସୁଖ ଏବଂ ଶୁଭଙ୍କର ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ ଏବଂ ନଖ କାଟିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ। ଗୁରୁବାର ଦିନ ଦାଢ଼ି କେଶ, ନଖ ଇତ୍ୟାଦି କାଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶେଷକରି ଯଦି ବୃହସ୍ପତି ଆପଣଙ୍କର ରାଶିଫଳରେ ଦୁର୍ବଳ କିମ୍ବା ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଏହି ତିନୋଟି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଭୁଲିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଆପଣଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ। ଗୁରୁବାର ଦିନ କେଶ, କେଶ କାଟିବା ଇତ୍ୟାଦି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଥାଏ ଏବଂ ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *