sukra

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କିପରି ଖୁସି କରିବେ 7 ଟି ସହଜ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ, ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରି ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଆଶୀର୍ବାଦ ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଶୁକ୍ରବାର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସରଳ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ କିପରି ଖୁସି କରିବେ 7 ଟି ସହଜ ଉପାୟ ଜାଣନ୍ତୁ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଆରମ୍ଭର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅବତାର ଦିବସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଏହା ସହିତ, ଧନତେରାସ ଏବଂ ଦିୱାଲି ଦିନ, ଧନୀ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏହି ମାସରେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରି ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିର ଆଶୀର୍ବାଦ ସହଜରେ ମିଳିପାରିବ। ଏହି ଶୁକ୍ରବାର ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ କିଛି ସରଳ ଉପାୟ ଜାଣିବା। ଧନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ହେଉଛି ପ୍ରିୟ ଦିନ।

laxmi

ଏହି ଦିନ ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗର ଫୁଲ ଏବଂ ପୋଷାକ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହା କରି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଭବ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଉପବାସ ଏବଂ ଉପାସନା କରିବାର ଏକ ନିୟମ ଅଛି। ଏହି ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପୂଜାରେ ଅତର, ସୁଗନ୍ଧ କିମ୍ବା ସୁଗନ୍ଧିତ ପଦାର୍ଥ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ। ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଭାବରେ ସୁଗନ୍ଧିତ ସୁଗନ୍ଧ ସହିତ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି।

laxmi1

ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପୂଜାରେ ଶୁଦ୍ଧ ଘି କିମ୍ବା ତେଲ ତେଲର 11 ଟି ଦୀପ ନିଅ ଏହା କରି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସୁଖ ଏବଂ ଭାଗ୍ୟର ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଗରେ ସୋରିଷ ତେଲର ଏକ ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ। ଦୀପ ଲିଭାଇବା ପରେ, ପରଦିନ ଶନିବାର ଦିନ କଦଳୀ ଗଛରେ ଅବଶିଷ୍ଟ ତେଲ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ ଦୁଖ ଦୂର ହେବ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଆସିବ।

ଯଦି ଟ୍ୟାପ୍ ଘରର ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଢାଳୁଛି, ତେବେ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ଠିକ୍ କରନ୍ତୁ। ଜଳ ଲିକ୍ ହେତୁ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଘରୁ ବାହାରି ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଘରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା କର। ଏହି ଦିନ ସ୍ପାଇଡର ୱେବ୍ ସଫା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଋଣରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ନଡ଼ିଆ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ, ଏବଂ ପୂଜା କରିବା ପରେ ଏହି ନଡ଼ିଆକୁ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଏହାକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ, ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *