bishnu

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ହରି କାହିଁକି କୁହାଯାଏ କେବଳ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ କାହିଁକି ପୂଜା କରାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥଗୁଡ଼ିକରେ, ସପ୍ତାହର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ କିଛି ଦେବତାଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ଇଶ୍ୱରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ହେବା ପଛରେ ଏକ କାହାଣୀ ଅଛି। ଗୁରୁବାର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି କୁହାଯାଏ ଯେ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଭକ୍ତମାନେ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ହରି ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାରଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅନ୍ୟଥା, ଆସନ୍ତୁ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ହରି ବୋଲି କହିବା ପଛର କାରଣ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ଏବଂ କେବଳ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କୁ କାହିଁକି ପୂଜା କରାଯାଏ। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶ୍ରୀ ହରି କାହିଁକି କୁହାଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ‘ହରି ହରତି ପାପାନି’ ଅର୍ଥାତ୍ ଭଗବାନ ହରି ଭକ୍ତଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ପାପ ଦୂର କରନ୍ତି।

bishnu 1

ବ୍ୟାଖ୍ୟା କର ଯେ ହରିର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଟେକର୍ ବା ଟେକର। ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ବିଷୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଭକ୍ତ ଯିଏ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟରେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସବୁଠୁ ବଡ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀ ହରି ହର ନେଇଛନ୍ତି।

bishnue

ତେଣୁ ଭକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ହରି କିମ୍ବା ଶ୍ରୀ ହରି ନାମରେ ଡାକନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଗୁରୁବାର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ପୌରାଣିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଗରୁଡ଼ ହେଉଛି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଗାଡି। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗରୁଡ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଅନୁତାପରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିଥିଲେ।

ଏହା ପରେ, ଗରୁଡ଼ଙ୍କ ଅନୁତାପ ଦେଖି ସେ ଗରୁଡ଼ଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଗାଡି ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଗୁରୁ ଅର୍ଥ ଭାରୀ ଏଥି ସହିତ, ଗରୁଡ଼ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ତ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସବୁଠାରୁ ଭାରୀ। ଗରୁଡର ସଫଳ ଅନୁତାପ ହେତୁ ଗୁରୁବାର ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, କେତେକ ପଣ୍ଡିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁ ବ୍ରହ୍ମସ୍ପତି ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ରୂପ ହେତୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଶ୍ରୀ ହରିଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *